US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+1,06 %
NASDAQ+1,76 %
DOW JONES+0,31 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,62 %
NVIDIA+4,14 %

Švýcarský parlament neschválil vládní pomoc bance Credit Suisse

Švýcarský parlament neschválil vládní pomoc ve výši 109 miliard švýcarských franků na fúzi zkrachovalé Credit Suisse s bankou UBS. Informuje o tom agentura Reuters. Případné schválení by ale bylo pouze symbolické. Vláda už závazek přijala na základě zákona o výjimečném stavu a nelze jej zvrátit.

Redakce IW
Redakce IW
12. 4. 2023 | 21:54
Banky

Zákonodárci, kteří schválení dohody podpořili, vyjádřili obavy o reputaci Švýcarska. Mimořádné zasedání parlamentu má trvat do čtvrtka.

Zatímco horní komora parlamentu vládní příspěvek na záchranný balíček schválila, dolní komora, která je početnější, ho dnes znovu odmítla. S jiným návrhem nesouhlasila už na úterním nočním zasedání, což donutilo horní komoru hledat řešení. Ve snaze o kompromis dnes ráno schválila změny opatření, ale ani to nestačilo k tomu, aby zákonodárce dolní komory přesvědčila. Ti návrh zamítli poměrem 103 hlasů ku 71 hlasům, tedy ve stejném poměru jako předešlou noc.

Vláda se při schvalování pomoci opřela o zákon o výjimečném stavu, takže finanční závazek jejím jménem schválila podskupina šesti poslanců. To vyvolalo hněv téměř 250 zákonodárců, kteří zůstali bez možnosti se k věci vyjádřit.

Za svého rivala zaplatí UBS tři miliardy švýcarských franků. Švýcarsko poskytlo státní peníze a záruky přesahující 250 miliard franků.

Zdroj: ČTK

BankyEvropské bankyŠvýcarsko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio