US MARKETOtevírá za: 6 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Energetickou krizi by vyřešilo zrušení emisních povolenek nebo těžba břidlicového plynu, míní tuzemští dolaroví milionáři

Přestože se může na první pohled zdát, že příčinou energetické krize je válka na Ukrajině, podle analytiků se jedná o mnohem komplexnější problém, který vyžaduje i komplexní řešení. Dopady krize a potřebu ji aktivně řešit vnímají i čeští dolaroví milionáři. V průzkum J&T Banka Wealth Report 2022 se vyslovili pro zrušení emisních povolenek. Naopak zestátnění ČEZ a další výdaje státu, které by mohly podpořit inflaci, nepodporují.

Za krizi nemůže válka 

Vysoké ceny energií přišly přibližně čtvrt roku po začátku války na Ukrajině. Přesto podle analytiků není válka primárním důvodem zdražení. Válka krizi pouze urychlila. Mezi hlavní důvody vysokých cen energií řadí Milan Lávička, analytik z J&T Banky, dlouhodobé zanedbávání investic do energetiky.

"Říci, že za vysoké ceny energií může válka na Ukrajině, je příliš zjednodušující. I bez války by krize přišla, protože jsme v Evropě v podstatě neinvestovali do rozvoje energetiky," vysvětluje. Tento problém je zřejmý jak v České republice, tak na evropské úrovni. 

Je řešením krize zrušení emisních povolenek? 

Podle výsledků výzkumu J&T Banka Wealth Report 2022 se energetická krize dotýká všech Čechů, včetně těch nejbohatších. Jako řešení energetické krize vnímá 66 % bohatých zrušení emisních povolenek. Mezi všemi obyvateli České republiky je důvěra v tento způsob řešení ale o něco nižší, za důležitý ho označila necelá polovina (47 %) z nich.

"Trh s povolenkami je určitě jedním z faktorů, který cenu energií ovlivňuje, není ale nejdůležitější. Jejich zrušení by mělo jen omezený dopad na ceny energií," vysvětluje Milan Lávička. Téměř každý druhý movitý Čech (49 %) by také podporoval těžbu břidlicového plynu v Evropské unii, a to i za cenu, že se neshoduje s cíli udržitelnosti. Všeobecně jsou, jak bohatí, tak obecná populace pro aktivní řešení problému, že by se nemělo dělat nic, si myslí jen 9 % veřejnosti a 11 % nejbohatších. 

Zestátnění ČEZ může pomoci s investicemi

Mezi českou populací se východisko podle výzkumu J&T Banka Wealth Report 2022 nachází také v zestátnění skupiny ČEZ. Jako řešení krize ho uvádí 66 % Čechů. V rámci nejbohatších Čechů zestátnění ČEZ jako východisko z aktuální nepříznivé situace označilo pouze 37 %. Zestátnění energetik začíná být ve světě stále preferovanější, dochází totiž k otevírání nůžek mezi cenou potřebných investic a tržními cenami energií. V případě zastropování cen energií se soukromým investorům nevyplatí do energetiky investovat, protože nebudou dlouhodobě výnosné. Nutnost investovat do energetiky je ale všeobecně zřejmá a nutná, a proto se nabízí právě zestátnění. Česká republika je navíc v situaci, kdy potřeby země nepokryjí obnovitelné zdroje energie a musí se zaměřit spíše na jadernou energii. Výstavba a modernizace jaderných elektráren je ale velmi finančně náročná.

"Setkávám se s myšlenkou, že znárodněním ČEZ by stát mohl domácnostem nabídnout elektřinu za nižší cenu. To je ale velmi zjednodušená úvaha. Znárodnění by nevedlo k omezení ekonomických faktorů, které se na energetické burze v Lipsku do cen energií propisují. Vedlo by ale k jednoduššímu vyjednávání o investicích a inovacích, které by pomohly stabilizovat trh a v dlouhodobém horizontu ceny energií snížily. Tyto investice by ale musely být proplaceny ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků," vysvětluje situaci Lávička.

Zdroj: J&T Banka

ČEZEmisní povolenkyEnergetikaZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa