Americké akcie ve čtvrtek převážně mírně oslabily, nedařilo se mimo jiné akciím Walt Disney a PacWest

Americké akcie převážně oslabovaly, k jejich poklesu velkou měrou přispěly společnosti Walt Disney a PacWest. Posiloval naopak americký dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,66 % a zakončil obchodování na 33 309,51 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,17 % na 4 130,62 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,18 % na 12 328,51 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,06 % na 16,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba šest bazických bodů na 3,386 %.
Akcie zábavní společnosti Walt Disney (-8,73 %) výrazně oslabily. Firma sice ohlásila nárůst čtvrtletního zisku, zaznamenala však úbytek předplatitelů u streamovací služby Disney+. Akcie regionální banky PacWest (-22,70 %) se pak propadly více než o pětinu po zprávě o výrazném odlivu vkladů v minulém týdnu.
Oslabovaly rovněž akcie energetických podniků, které reagovaly na pokles cen ropy. Dařilo se naopak většině velkých technologických společností. Akcie firmy Alphabet (+4,31 %), která je majitelem internetového vyhledávače Google, posílily poté, co právě Google ve středu oznámil, že integruje generativní umělou inteligenci do vyhledávání a dalších klíčových produktů.
Na devizovém trhu se americký dolar vyšplhal na měsíční maximum vůči euru. Nejnovější údaje o trhu práce ve Spojených státech sice podpořily očekávání, že americká centrální banka pozastaví zvyšování úrokových sazeb, nezměnily však předpoklad, že se snižováním úroků banka nebude spěchat. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo zhruba 0,6 % na 1,0915 USD. Během dne sestoupilo až na 1,0900 USD, tedy na nejnižší úroveň od 11. dubna.
Údaje amerického ministerstva práce ukázaly, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden vzrostl o 22 000 na 264 000, tedy na nejvyšší úroveň od října 2021. Zůstal nicméně pod úrovní, která by podle ekonomů signalizovala zhoršující se podmínky na trhu práce. "Domnívám se, že panuje silné přesvědčení, že Fed pozastaví zvyšování sazeb. Zároveň však nevidíme žádné neprůstřelné argumenty pro snižování úroků před koncem letošního roku," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Convera.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Italský antimonopolní úřad (AGCM) vyšetřuje americkou technologickou společnost Apple kvůli údajnému zneužívání dominantní pozice na trhu s aplikacemi. Úřad to oznámil ve čtvrteční tiskové zprávě. Domnívá se, že Apple znevýhodňuje ostatní vývojáře aplikací tím, že u nich od dubna 2021 uplatňuje přísnější pravidla pro ochranu osobních údajů než u sebe.
- Patová situace ve Washingtonu ohledně zvýšení dluhového stropu zastínila úvodní setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank ekonomicky vyspělých zemí G7 v Japonsku. Na schůzce, která začala ve čtvrtek a potrvá do soboty, se pozornost mimo jiné zaměřila i na hrozbu recese americké ekonomiky.
- Americký miliardář Elon Musk v brzké době odejde z funkce výkonného ředitele internetové platformy Twitter. Musk na svém twitterovém účtu oznámil, že za sebe našel náhradu, která do funkce nastoupí za zhruba šest týdnů. Touto náhradou je podle tweetu žena, její jméno však Musk nesdělil.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. května vzrostl na 264 tisíc z 242 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 245 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 29. dubna vzrostl na 1,813 milionu z 1,801 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,805 milionu), když se čekal výsledek 1,820 milionu.
- Index výrobních cen v USA v dubnu meziročně vzrostl o 2,3 % (odhad: +2,4 %, březen: +2,7 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (odhad: +0,3 %, březen: -0,4 %).
Výsledková sezóna
- Nadnárodní společnost Gen Digital, která vznikla spojením antivirových firem Avast a NortonLifeLock, v uplynulém finančním roce zvýšila čistý zisk o více než 61 % na 1,35 miliardy dolarů. Firma to uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě. Čisté výnosy se za rok do konce března zvýšily o 19 % na 3,34 miliardy dolarů.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

