Evropské akcie zakončily pondělní seanci smíšeně, řecký akciový index posílil o více než 6 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně. Dařilo se akciím z oblasti cestovního ruchu a volného času, naopak cenné papíry z chemického, ropného a těžařského průmyslu klesaly. V Řecku posílil index ATG o 6,09 % poté, co si vládnoucí konzervativní strana Nová demokracie zajistila pevné vedení v nedělních volbách.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,01 % na 468,91 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,18 % na 7 770,99 bodu, zatímco německý DAX uzavřel se ztrátou 0,32 % na 16 223,99 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,18 % na 7 478,16 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo akciím společností Adyen (+4,94 %), Dassault Systemes (+4,39 %) nebo CD Projekt (+3,83 %). Výrazně naopak oslabily cenné papíry firem Polymetal International (-18,57 %), Dechra Pharmaceuticals (-13,04 %) či Orpea (-6,30 %).
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck navrhuje, aby měl průmysl od příštího roku do roku 2030 zajištěn dostupnou elektrickou energii, konkrétně za cenu šest centů za kilowatthodinu do výše 80 % spotřeby. V pondělí to prohlásil na tiskové konferenci po jednání se zástupci průmyslových podniků, svazů a odborů. Do jara roku 2024 v Německu platí regulované ceny elektřiny, které pro průmysl činí nejvýše 13 centů za kilowatthodinu do 70 % předchozí spotřeby.
- Finský státní velkoobchodník s plynem Gasum vypověděl smlouvu o nákupu plynu od ruské plynárenské společnosti Gazprom prostřednictvím plynovodů. Oznámil to v pondělí finský podnik. Gazprom už loni v květnu firmě Gasum zastavil dodávky prostřednictvím plynovodů kvůli sporu ohledně plateb. Podniky od té doby vedly rozhovory o řešení sporu.
- Německý dodavatel automobilových součástek Continental prodal svou továrnu na výrobu pneumatik v ruském městě Kaluga ruskému podniku S8 Capital. Continental to oznámil v pondělní tiskové zprávě, podrobnosti o finančních podmínkách transakce neposkytl.
- Zahraniční investice v Německu byly v loňském roce víceméně stabilní, do budoucna je ale může ohrozit program amerických vládních pobídek, který láká firmy pryč z Evropy. S odvoláním na analýzu německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest to v pondělí uvedla agentura Reuters. Největším investorem loni v Německu byly právě Spojené státy, na které připadalo 279 projektů.
- Společnost Volvo Trucks podepsala předběžnou objednávku se švýcarskou stavební společností Holcim na dodání 1 000 elektrických kamionů v příštích sedmi letech. Pro Volvo je to největší komerční zakázka na elektrické nákladní vozy, uvádí se v pondělním sdělení automobilky. Hodnota objednávky nebyla zveřejněna.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry od Evropské komise v květnu podle předběžných dat stoupl na -17,4 bodu (odhad: -17 bodů, duben: -17,5 bodu).
- Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně klesla o 1,5 % (odhad: +2,2 %, únor: +2,1 %), meziměsíčně se snížila o 2,4 % (odhad: stagnace, únor: +1,7 %).
Výsledková sezóna
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v loňském fiskálním roce vykázala čistý zisk 1,43 miliardy eur po ztrátě 355 milionů eur předloni. Firmě pomohlo oživení poptávky po letecké dopravě po pandemii nemoci covid-19. Podnik to v pondělí uvedl v tiskové zprávě.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
