US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,32 %
NASDAQ+0,22 %
DOW JONES+0,60 %
PX+0,00 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA-0,30 %

ČEZ očekává, že Temelín a Dukovany budou v budoucnu vyrábět o dvě terawatthodiny elektřiny více než teď

Energetická společnost ČEZ očekává, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany budou v budoucnu vyrábět o dvě terawatthodiny elektřiny více než teď. Prodlouží se doba, při níž jsou v provozu bloky mezi odstávkami. Teď je to rok, v budoucnu to bude u Temelína 18 měsíců, u Dukovan 16 měsíců. Dvě terawatthodiny jsou tři až čtyři procenta české spotřeby elektřiny.

Redakce IW
Redakce IW
23. 5. 2023 | 17:15
Akcie ČR

Temelín a Dukovany posledních pět let vyrábí ročně přes 30 TWh elektřiny ročně. Temelín v úterý navštívil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), původně ohlášenou tiskovou konferenci ale zrušil kvůli tomu, že byl časově zaneprázdněný, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

ČEZ zahájil v obou jaderných elektrárnách práce s cílem zvýšit jejich efektivitu. "Nově Temelín začíná s přechodem na osmnáctiměsíční a Dukovany na šestnáctiměsíční palivový cyklus," sdělil Sviták. ČEZ předpokládá, že Temelín i Dukovany budou v provozu nejméně 60 let. Letos do obou elektráren investuje téměř šest miliard korun. Letos v únoru zástupci ČEZ oznámili, že v roce 2025 by mohly elektrárny Temelín a Dukovany vyrobit 32 TWh, loni to bylo 31,02 TWh.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny elektřiny, letos od začátku roku 6,2 terawatthodiny.

Spotřeba elektřiny v Česku loni podle dat Energetického regulačního úřadu meziročně klesla téměř o čtyři procenta na 73,66 TWh. Češi omezovali využití základních energií zejména kvůli rostoucím cenám energií.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Akcie ČRČEZElektřinaEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny