US MARKETOtevírá za: 2 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Kongo se chystá podepsat spolupráci s Čínou v infrastruktuře a těžbě nerostů

Kongo se chystá podepsat spolupráci s Čínou ve výstavbě infrastruktury a těžbě nerostů. Ve středu se proto podle německého týdeníku Der Spiegel v Pekingu schází čínský prezident Si Ťin-pching s konžským protějškem Félixem Tshisekedim, který do Číny přicestoval na několikadenní návštěvu, při níž má podepsat několik obchodních dohod. Objem chystaných opatření má činit šest miliard dolarů.

Program vzájemné spolupráce už dojednala předchozí konžská vláda. Kongo má v jeho rámci výměnou za čínskou pomoc s výstavbou infrastruktury umožnit Číně dovoz konžských minerálů. Kongo je největší světový producent kobaltu, který se používá při výrobě baterií.

Mluvčí vlády v Kinshase Patrick Muyaya agentuře Reuters řekl, že návštěva posílí vztahy mezi oběma zeměmi. "Chceme si s Čínou vybudovat nové vztahy, a to na solidních základech," uvedl.

Vláda africké země si ale podle Spiegelu není jistá spolehlivostí Čínské lidové republiky. Jejím cílem je o programu znovu jednat. Jeho současná podoba totiž není pro Kongo výhodná. Podle názoru konžské vlády Čína také nesplnila své závazky týkající se investic do infrastruktury výměnou za konžskou měď a kobalt.

"Přátelství mezi Čínou a Konžskou demokratickou republikou má dlouhou historii," řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. "V uplynulých letech se vzájemné politické porozumění mezi Čínou a Konžskou demokratickou republikou neustále prohlubuje a praktická spolupráce přináší plodné výsledky," dodala.

Čína je dlouhodobě terčem kritiky především západních zemí, že chce africké státy dostat pod svůj politický vliv a že jejím jediným ekonomickým zájmem v Africe je čerpat nerostné bohatství kontinentu, které potřebuje pro svou rychle se rozvíjející ekonomiku. Peking zároveň čelí kritice, že jeho africké projekty nerespektují životní prostředí a že čínské podniky často do Afriky přivážejí vlastní dělníky a nevyužívají pracovní sílu afrických zemí.

Zdroj: ČTK

ČínaInfrastruktura
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa