USA vyřadily Japonsko ze seznamu zemí sledovaných kvůli manipulaci s kurzem

Spojené státy vyřadily Japonsko ze seznamu hlavních obchodních partnerů, které monitorují kvůli potenciálně nekalým manipulacím se směnným kurzem. Je to poprvé od roku 2016, kdy USA s tímto seznamem v současném formátu přišly, kdy Japonsko na seznamu není, upozornila agentura Kjódó.
Podle zákona z roku 1988 musí americké Ministerstvo financí předkládat Kongresu každých šest měsíců zprávu o tom, zda některá ze zemí nemanipuluje se svou měnou, aby získala výhody v obchodě se Spojenými státy. V případě pozitivního nálezu je možné zavést obchodní sankce. Zákon z roku 2016 rozšířil kritéria, která ministerstvo při hodnocení používá.
Aktuální zpráva se zabývá vývojem do konce roku 2022. Na seznamu měnových manipulátorů nyní není žádná země. Na monitorovacím seznamu, na kterém bylo předtím i Japonsko, je sedm zemí - Čína, Německo, Malajsie, Singapur, Jižní Korea, Švýcarsko a Tchaj-wan. Na tento seznam ministerstvo umísťuje země, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám.
Japonsko sice loni v září a říjnu uskutečnilo devizové intervence, aby zastavilo rychlé oslabování jenu vůči americkému dolaru, podle jednoho z představitelů Ministerstva financí ale není nutné nadále zařazovat tuto zemi na seznam, protože intervence byly jen krátkodobé.
Při sestavování seznamu vychází ministerstvo ze tří kritérií, podle kterých posuzuje, zda daná země manipuluje se svými devizovými kurzy k získání nekalých výhod. Jsou to velikost přebytku obchodní bilance s USA, velikost přebytku běžného účtu platební bilance jako podílu na hrubém domácím produktu a rozsah intervencí na devizových trzích. Aby země byla označena za manipulátora, musí mít obchodní přebytek s USA nejméně 20 miliard USD, její devizové intervence musejí přesáhnout dvě procenta HDP a přebytek bilance běžného účtu dvě procenta HDP.
Zdroj: ČTK