US MARKETOtevírá za: 11 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nikdo by neměl volit mezi bojem s chudobou a ochranou klimatu, řekl Macron

Žádný stát by neměl být nucen volit mezi bojem proti chudobě a ochranou klimatu. Francouzský prezident Emmanuel Macron to ve čtvrtek řekl na úvod summitu pro Nový globální finanční pakt v Paříži. Finanční systém je potřeba přizpůsobit novým cílům a do boje proti chudobě i změnám klimatu je nutné zapojit více soukromých zdrojů financování, dodal Macron podle agentury AFP. Dvoudenního summitu se účastní desítky hlav států a vlád, zejména rozvojových zemí.

"Máme finanční systém, který je plodem konsenzu z minulosti, který už není zcela vhodný a který je třeba znovu sladit s našimi cíli," uvedl Macron. Prezident hovořil také o "šoku veřejných financí" nebo o klíčové roli mezinárodních institucí.

Cílem summitu je dohodnout zásady nového finančního partnerství mezi globálním severem a jihem, tedy bohatými a chudšími zeměmi. Nový systém by měl pomoci zmírnit dluhové zatížení rozvojových zemí a umožnit více státům přístup k financím potřebným k investicím do udržitelného rozvoje, k lepší ochraně přírody či ke snižování uhlíkových emisí.

Premiérka Barbadosu Mia Mottleyová sklidila bouřlivý potlesk poté, co požadovala kompletní proměnu finančního systému, a nikoli pouze jeho reformu. Karibský ostrov Barbados patří k zemím, které jsou nejvíce ohroženy změnami klimatu a stoupající hladinou světových oceánů.

"Mezinárodní finanční architektura selhala," prohlásil na summitu generální tajemník OSN António Guterres. Pravidla, jimiž se řídí přidělování finančních prostředků z Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky, se podle Guterrese stala hluboce nemorálními.

Sled oficiálních projevů přerušilo vystoupení mladé aktivistky z Ugandy Vanessy Nakateové. Všichni na její výzvu drželi minutu ticha za všechny, kteří trpí a mají hlad, jsou vysídleni a opouštějí školy. Aktivistka tvrdě kritizovala zisky západních ropných společností a žádala spravedlivé ukončení používání fosilních paliv.

Navzdory Macronově snaze prezentovat pařížskou akci jako klíčovou se jí z významných západních státníků účastní jen německý kancléř Olaf Scholz, uvedl server Politico. Z členských zemí Evropské unie potvrdili účast už jen představitelé Bulharska a Slovenska. Naopak z Asie, Afriky a Latinské Ameriky se čeká mnoho představitelů. Na summit přijeli například i kubánský prezident Miguel Díaz-Canel či prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva, v Paříži je také čínský premiér Li Čchiang.

Zdroj: ČTK

BohatstvíEkologie a životní prostředíFrancieChudoba
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa