Tuzemská inflace v červnu sestoupila pod 10 %, je nejnižší od konce roku 2021

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 9,7 % z květnových 11,1 %. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021. Pod deset procent se dostala poprvé od loňského ledna, před tím se ovšem pod deseti procenty držela nepřetržitě od července roku 1998, a to většinou výrazně. Ve srovnání s květnem spotřebitelské ceny v Česku vzrostly o 0,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Analytici pokles inflace pod deset procent očekávali. "Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení," uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta. Ceny potravin zpomalily v červnu meziroční růst na 12 % z květnových 14,5 % a ceny bydlení na 14,4 % z 16,1 %.
"Spotřebitelské ceny už pět měsíců v řadě zmírňují svůj růst a lze očekávat, že tento příznivý trend bude pokračovat i v následujících měsících, boj s inflací však stále nemůžeme považovat za definitivně vyhraný. Aktuální míra inflace je stále téměř pětkrát vyšší, než je stanovený cíl ČNB, výrazně snižuje kupní sílu úspor a vede k poklesu reálných příjmů českých domácností," upozornil hlavní ekonom v BH Securities Štěpán Křeček.
Statistici upozornili, že v rámci potravin zpomalovalo zejména zdražování masa a sýrů a tvarohů. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu meziročně stouply o deset procent, zemní plyn zdražil o téměř 40 % a tuhá paliva zhruba o 35 %. Ve všech případech byl ale nárůst cen mírnější než v květnu. Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 6,9 %, vodné o 16,3 %, stočné o 26,9 %, elektřina téměř o čtvrtinu a teplo a teplá voda o více než 40 %.
"Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červnu, už čtvrtý měsíc v řadě, i ceny v oddíle doprava, a to zejména vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25 %," uvedl ČSÚ. Ceny zboží v červnu úhrnem vzrostly o 10,7 % a ceny služeb o 7,9 %.
V meziměsíčním srovnání se zvýšily zejména ceny dovolených s komplexními službami (+8,7 %). "Ceny potravin a nealkoholických nápojů se jako celek ve srovnání s květnem nezměnily, ale některé druhy potravin zaznamenaly výrazné cenové pohyby," sdělili statistici.
ČSÚ ve čtvrtek zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Vývozní ceny meziročně klesly o 2,6 % po dubnovém růstu o 0,2 %. Meziroční pokles cen v dovozu zrychlil na 8 % z květnových 5,4 %. Meziměsíčně vývozní ceny stouply, a to o 0,2 %, zatímco dovozní klesly o 0,7 %. "V květnu byly ceny ve vývozu a dovozu značně ovlivněny vývojem kurzu koruny vůči euru a dolaru. O více než 30 % meziročně klesly dovozní ceny minerálních paliv," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
Analytici: Inflace klesá díky srovnávací základně, její další pokles se zmírní
"Červnový pokles meziroční inflace byl stejně jako v předešlých měsících tažen převážně vlivem vysoké srovnávací základny z loňského roku," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. K meziročnímu zvolnění inflace podle něj přispěla většina sektorů, přestože v řadě z nich ceny proti květnu vzrostly.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka inflace klesá jen díky srovnávacímu základu. "Přitom prostor pro rychlejší pokles inflace stále existuje, vytváří jej silná koruna, klesající náklady v mezinárodní dopravě i zlevňující suroviny a energie," uvedl Dufek. "I když ČR má nejvíce utlumenou poptávku ze všech zemí EU, na cenách v obchodě to rozhodně ještě vidět není," dodal.
V dalších měsících bude inflace podle analytiků nadále zpomalovat. "Dopad zvýšení spotřební daně z nafty od srpna do inflace bude vzhledem k váze nafty ve spotřebním koši zanedbatelný," podotkl analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. "Vzhledem k vývoji cen zemědělských výrobců se uzavírá také prostor pro zdražování potravin," doplnil.
Rychlost snižování inflace se ale zmírní, shodují se odborníci. "Zatímco v první polovině roku byl pokles meziroční inflace relativně rychlý, v druhé půlce roku se tempo poklesu cen sníží a meziroční inflace pravděpodobně neklesne pod sedmiprocentní úroveň," uvedl Seidler.
"Během třetího čtvrtletí bude tempo poklesu inflace s největší pravděpodobností dále slábnout. Na vině bude zejména méně příznivá základna, což se bude týkat například imputovaného nájemného, cen potravin či pohonných hmot," uvedl ekonom z UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
"V závěru letošního roku by se celková meziroční inflace mohla nacházet v oblasti sedmi procent s výhledem na další výrazné zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen na počátku roku 2024," soudí hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Také analytici z České spořitelny očekávají v příštích měsících další zvolňování inflace, v červenci se podle nich sníží na 8,6 % a v srpnu na 8,2 %. Na začátku příštího roku podle nich tempo růstu cen díky srovnávací základně skokově spadne k třem procentům a kolem 2-3 % se bude pohybovat během většiny příštího roku.
Fiala: Snížení inflace je dobrou zprávou, přispěly k němu i kroky vlády
Premiér Petr Fiala (ODS) červnový pokles inflace pod 10 % označil za dobrou zprávu pro občany Česka. "Díky zásadnímu úsilí vlády se podařilo inflaci vrátit na jednocifernou hodnotu," konstatoval. Podle něj vláda ke snížení přispěla především třemi opatřeními, a sice zastropováním cen energií a odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje, vládními úsporami a snahou o ozdravení veřejných rozpočtů a tlakem na dodavatelské řetězce.
"Více než rok jednáme, tlačíme na producenty, prodejce potravin, dodavatele a prodejce nafty, benzinu a dalších komodit, aby za ně občané neplatili více než v okolních zemích. Tento tlak se vyplácí," řekl Fiala.
Vyzdvihl také to, že vláda přes kritiku opozice nepřistoupila k zastropování cen pohonných hmot. Upozornil v této souvislosti, že radikální kroky v některých zemích vedly k nedostatku benzinu či skokovému zdražení některého zboží.
Vláda bude podle Fialy v úsilí snižovat inflaci pokračovat se stejnou intenzitou. "Jsem rád, že se nám daří inflaci krotit, ale nemůžeme chtít nic jiného, než abychom se vrátili na čísla, která byla před energetickou krizí a před koncem Babišovy vlády, která svým zadlužováním inflaci roztočila," dodal Fiala. Růst hrubého domácího produktu podle Fialy bude zrychlovat, v příštím roce čeká premiér růst ekonomiky kolem tří procent.
Zdroj: ČTK, ČBA, Česká spořitelna