Index českého investora CII750: Podílové fondy letos překonávají očekávání

Od začátku roku do konce června zhodnotily podílové fondy průměrnému tuzemskému investorovi prostředky o 5,7 %. Vyplývá to z indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. V prvním čtvrtletí se fondům podařilo vyrůst o 2,9 %, v druhém dodaly investorům obdobný výsledek - zhodnocení ve výši 2,73 %. Navzdory horším výsledkům z minulého roku dosahují investoři do akciových fondů za poslední tři roky zisku 7,64 % ročně. Když se časový horizont prodlouží na pět let (zahrnutí i výrazných poklesů z přelomu let 2018 a 2019 a také propadů z covidového března 2020), stále se může průměrný český investor těšit z ročního zhodnocení 5,14 %.
"Akciové fondy v čistém korunovém vyjádření za uplynulé tři měsíce vyrostly podle našeho ukazatele o 3,8 %, tedy lehce méně v porovnání se zhodnocením ve výši 4,68 % z prvního čtvrtletí. Vedle toho dluhopisové fondy vyrostly v druhém kvartálu o 1,64 %, což je podobný výsledek jako v prvních třech měsících roku," uvedl Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.
"Po skončení prvního pololetí můžeme náladu investorů na finančních trzích zhodnotit jako kombinaci optimismu, který je hnaný novými trendy, se stále přetrvávajícími obavami z makroekonomického vývoje. V prvním kvartálu dominovala trhu dobrá nálada z nenaplnění negativního scénáře ohledně evropské energetické krize spolu s lehkou nervozitou nad bankovním sektorem. Naproti tomu v druhém čtvrtletí už začali někteří investoři kromě neustálého sledování vývoje inflace vyhlížet i nové atraktivní trendy, jako je umělá inteligence. Druhé pololetí bude podle našich očekávání patrně ve znamení výraznějších přesunů investic mezi jednotlivými sektory a regiony, kdy budou investoři hledat nové příležitosti při zajímavém ocenění," dodává Bechník.
V prvním pololetí nejlepšího zhodnocení dosahovaly podle indexu českého investora CII750 fondy, které měly ve svých portfoliích větší zastoupení amerických technologických gigantů FAANG, tedy předních technologických společností (Meta Platforms, Amazon, Netflix, Alphabet, Apple). Dále nadstandardních výsledků dosáhly fondy zaměřené na zbytnou spotřebu.
Výrazně naopak na výkonnostním žebříčku zaostaly fondy čínských akcií. Důvodem bylo zklamání z vývoje čínské ekonomiky, která se stále nevrátila do tolik očekávaného předcovidového tempa.
V druhém čtvrtletí se k vítězům přidaly fondy zaměřené na Latinskou Ameriku, Japonsko či střední Evropu. V uplynulých třech měsících vykázal lepší výsledky i sektor financí, což může značit postupné opadání obav z bankovní nestability.
"Značné výkonnostní rozdíly přinesly v prvním pololetí i pohyby na devizových trzích. Například fondy amerických akcií zajištěné do české koruny oproti stejným fondům v dolaru nabídly lepší výkonnost, která byla mnohdy vyšší i o šest procentních bodů," doplňuje Richard Bechník.
Zdroj: Swiss Life Select