Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, zažily nejlepší den za půl roku. Trh doufá v konec růstu úroků

Evropské akcie díky vyhlídkám na konec zvyšování úrokových sazeb v eurozóně ve čtvrtek výrazně posílily. K růstu trhů přispěly rovněž energetické společnosti, které těží z růstu cen ropy. Cena severomořské ropy Brent poprvé v letošním roce překročila 93 dolarů za barel.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,52 % na 460,86 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 1,95 % na 7 673,08 bodu, německý DAX zpevnil o 0,97 % na 15 805,29 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 1,19 % a skončil na 7 308,67 bodu.
Evropská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 %. Naznačila však, že nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb už dospěl ke konci.
"Trhy se v zásadě radují, že je to konec cyklu. Proto i na zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu reagují silným růstem," uvedla podle agentury Reuters analytička Pooja Kumraová ze společnosti TD Securities.
ECB zahájila zvyšování úrokových sazeb loni v červenci. Tehdy základní sazbu zvýšila na 0,50 % z rekordního minima 0 %, na kterém ji držela od roku 2016. Zvyšování nákladů na úvěry obvykle pomáhá snížit inflaci, zároveň má však negativní dopad na hospodářský růst.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na zářijovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, základní sazbu na 4,50 % a depozitní na 4,00 %. Rada guvernérů sazby zvýšila už podesáté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. Část analytiků předpokládala, že ECB už tento měsíc sazby nezvýší. V nové makroekonomické prognóze banka zhoršila výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i pro další dva roky a současně naznačila, že zářijové zvýšení sazeb by mohlo být v současném cyklu poslední.
- Německo a Belgie přezkoumají možná zdravotní rizika spojená s přístrojem iPhone 12 od americké společnosti Apple. S odvoláním na čtvrteční vyjádření belgického státního tajemníka pro digitalizaci a německého regulátora o tom informovala agentura Reuters. Paříž tento týden oznámila, že zmíněný chytrý telefon přechodně stáhne z prodeje, protože vyzařuje příliš silné elektromagnetické vlny. Apple ve středu uvedl, že iPhone 12, uvedený na trh v roce 2020, byl certifikován několika mezinárodními orgány, podle nichž splňuje normy.
- Ukrajinská centrální banka podruhé za sebou snížila úrokové sazby, aby podpořila oživení domácí ekonomiky, kterou tvrdě zasáhla ruská vojenská invaze. Banka ve čtvrtek snížila svůj základní úrok o dva procentní body na 20 %. V červenci základní úrok zredukovala z 25 % na 22 %, uskutečnila tak první snížení úroků od začátku invaze z konce loňského února.
- Francouzský výrobce baterií pro elektromobily Verkor si zajistil více než dvě miliardy eur na výstavbu svého obřího závodu na baterie v Dunkerku na severu Francie. Peníze získal hlavně z navýšení kapitálu od investorů, včetně infrastrukturních fondů a pojišťoven, uvedla společnost.
- V Británii se loni poprvé po deseti letech zvýšil počet plateb v hotovosti. Podíl na tom zřejmě má současný růst životních nákladů. Spotřebitelé často uvádějí, že je pro ně jednodušší hospodařit s penězi, když mají hotovost. Současně ale počet plateb debetními kartami byl rekordní a na celkovém počtu 46 miliard plateb se debetní karty podílely polovinou. Uvedl to zpravodajský server BBC s odvoláním na údaje svazu bankovního a finančního sektoru UK Finance.
- Dánská průmyslová skupina A.P. Møller Holding a její námořní divize Mærsk založily podnik na výrobu zeleného metanolu, který bývá označován také jako e-metanol. Holding o tom ve čtvrtek informoval na webu. Roční produkce společnosti C2X by měla do roku 2030 přesáhnout tři miliony tun. Mærsk má v plánu tímto nízkouhlíkovým palivem zásobovat svou flotilu nákladních lodí, a snížit tak svou uhlíkovou stopu. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.
- Britský návrhář čipů Arm stanovil cenu pro primární nabídku akcií v New Yorku na 51 USD za kus, tedy na horním konci navrhovaného rozpětí. To oceňuje celou společnost na 54,5 miliardy USD. Primární nabídka je největší v letošním roce a přichází téměř sedm let poté, co firmu její současný majitel SoftBank Group získal za 32 miliard USD. S akciemi firmy se na newyorské burze začne obchodovat ve čtvrtek.
Zdroj: CNBC, ČTK