Americké akcie v pátek oslabily, v centru pozornosti zůstává vývoj úrokových sazeb
Americké akcie v pátek převážně oslabovaly, v centru pozornosti zůstává budoucí vývoj úrokových sazeb.
Index Dow ztratil 0,47 % a zakončil obchodování na 33 507,50 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,27 % na 4 288,05 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite však vzrostl o 0,14 % na 13 219,32 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,04 % na 17,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o dva bazické body na 4,579 %.
Americká centrální banka minulý týden ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 %. Naznačila však, že v rámci boje proti inflaci hodlá držet úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu a že by je mohla ještě zvýšit.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že cenový index výdajů na osobní spotřebu ve Spojených státech se v srpnu zvýšil o 0,4 % po červencovém nárůstu o 0,2 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií se nicméně zvýšil pouze o 0,1 %, zatímco v červenci stoupl o 0,2 %.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 1,34 % a S&P 500 se snížil o 0,74 %, zatímco Nasdaq Composite přidal 0,06 %. Za celé září pak Dow odepsal 3,82 %, S&P 500 se snížil o 5,04 % a Nasdaq Composite přišel o 5,79 %.
Dolar v pátek zůstal bez výraznějších změn
Na devizovém trhu v pátek zůstal kurz amerického dolaru bez výraznějších změn. Euro si kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba desetinu procenta na 1,0575 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel necelou desetinu procenta a nacházel se blízko 106,20 bodu. Od začátku třetího čtvrtletí si však připsal přes tři procenta, což představuje jeho nejvýraznější čtvrtletní nárůst za rok.
Ve středu se index vyšplhal až na 106,84 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od konce loňského listopadu. Dolar v poslední době těží z růstu výnosů amerických dluhopisů a z očekávání, že se Spojené státy vypořádají s negativními dopady vysokých úrokových sazeb mnohem lépe než jiné ekonomiky.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Osobní příjmy v USA v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % (v souladu s odhady, červenec: +0,2 %) a osobní výdaje se zvýšily rovněž o 0,4 % (v souladu s odhady, červenec: +0,8 %). Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) v srpnu meziročně stoupl o 3,5 % (odhad: +3,5 %, červenec: +3,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,4 % (odhad: +0,5 %, červenec: +0,2 %) a index jádrových výdajů na osobní spotřebu (jádrová PCE inflace) byl meziročně vyšší o 3,9 % (odhad: +3,9 %, červenec: +4,3 %) a meziměsíčně narostl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, červenec: +0,2 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle finálních dat klesl na 68,1 bodu (flash: 67,7 bodu, srpen: 69,5 bodu).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v září klesl na 44,1 bodu (odhad: 47,6 bodu, srpen: 48,7 bodu).
- Srpnová obchodní bilance USA se zbožím podle předběžných dat skončila schodkem 84,27 miliardy USD (červenec: -90,92 miliardy USD).
- Velkoobchodní zásoby v USA v srpnu podle předběžných dat klesly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, červenec: -0,2 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká internetová společnost Amazon investuje až čtyři miliardy dolarů do startupu Anthropic, čímž získá klíčového partnera v oblasti generativní umělé inteligence. V rámci dohody Anthropic přesune většinu svého softwaru do datových center Amazon Web Services a bude využívat domácí čipy této cloudové divize k trénování modelů, které používá k provozu chatbotů a dalších aplikací.
- Index aktivity chicagského Fedu v srpnu klesl na -0,16 bodu (červenec: 0,07 bodu, revidováno z 0,12 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v září klesl na -18,1 bodu (srpen: -17,2 bodu).
- Automobilka Ford pozastavila plán na výstavbu nového závodu v Michiganu, kde chtěla vyrábět baterie pro elektromobily za použití čínské technologie. Automobilka musí znovu zvážit, zda by byla výroba konkurenceschopná, píší americká média. Rozhodnutí kritizují odbory, podle kterých Ford oznámil rozhodnutí v souvislosti s probíhající stávkou v amerických automobilkách. Spolupráce s čínskou společnosti CATL se nelíbila některým americkým politikům.
- Sociální síti Threads pro zasílání krátkých zpráv v reálném čase, která patří do skupiny Meta Platforms, se nedaří přilákat nové uživatele tak, jak to dokázala při svém úspěšném červencovém debutu. Platforma Threads měla ambice stát se konkurentem sítě X, podle počtu uživatelů ve Spojených státech se však zařadila na konec žebříčku nejoblíbenějších platforem sociálních sítí. Méně uživatelů má pouze Tumblr. Uvedl to server televize CNBC, který se odvolává na data analytické firmy Insider Intelligence.
- Americká Federální obchodní komise v úterý podala dlouho očekávanou antimonopolní žalobu na americký internetový obchod Amazon. Tvrdí, že firma zneužívá dominantní pozici na trhu k vlastnímu prospěchu a nutí spotřebitele platit za zboží vyšší částky.
- Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton vyzval šéfa americké technologické společnosti Apple Tima Cooka, aby firma zpřístupnila ekosystém svého softwaru a hardwaru konkurentům. Zástupce EU a šéf Applu spolu jednali v Bruselu, Apple však odmítl záležitost blíže komentovat, informovala agentura Reuters.
- Největší americká banka JPMorgan Chase souhlasila s tím, že zaplatí Americkým Panenským ostrovům 75 milionů dolarů, aby urovnala žalobu, podle které napomáhala trestné činnosti zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina. Ten v roce 2019 zemřel ve vězení, kde čekal na proces, v němž byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladých žen.
- Kalifornský guvernér Gavin Newsom z Demokratické strany podepsal zákon, který uvaluje dodatečnou daň na prodej střelných zbraní a nábojů. Zdanění zbraní v nejlidnatějším státě USA se tak podle agentury AP zdvojnásobí. Vybrané peníze mají jít na posílení bezpečnosti na veřejných školách a programy prevence násilí.
- Společnost Kneron, která vyrábí čipy s umělou inteligencí, v úterý uvedla, že v dalším kole financování získala 49 milionů dolarů. Firma chce urychlit komercializaci svých čipů s ambicí jednou konkurovat firmě NVIDIA. Mezi investory je také tchajwanský gigant Foxconn. Společnost Kneron se snaží zúročit obrovský zájem investorů o umělou inteligenci a čipovou technologii, která ji podporuje. Snaží se tak svézt se na letošním výrazném růstu ceny akcií Nvidie a také úspěšném IPO společnosti Arm.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v září druhý měsíc za sebou klesla. Americké spotřebitele znepokojují rostoucí ceny, vysoké úrokové sazby i politický vývoj. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila organizace Conference Board.
- Prodej nových rezidenčních nemovitostí v USA v srpnu meziměsíčně klesl o 8,7 % na celoročně přepočtené tempo 675 tisíc jednotek (odhad: 700 tisíc, červenec: +4,4 % na 714 tisíc jednotek).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA od FHFA v červenci meziměsíčně vzrostl o 0,8 % (odhad: +0,5 %, červen: +0,4 %), meziročně se zvýšil o 4,6 % (červen: +3,2 %, revidováno z +3,1 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v červenci meziměsíčně vzrostl o 0,1 % (červen: -1,2 %), meziročně se zvýšil o 0,6 % (červen: +0,9 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září vyskočil na 5 bodů (odhad: -6 bodů, srpen: -7 bodů).
- Dva různé recepty, jak odvrátit hrozící výpadek financování amerických federálních úřadů, představili v úterý v Kongresu demokraté a republikáni. Zatímco strana prezidenta Joea Bidena podle médií navrhuje zákon o dočasném financování předpokládající mimo jiné zvýšení pomoci Ukrajině, pravice hodlá prosadit omezení některých výdajů a počítá například s přísnější imigrační politikou. Pokud se politikům obou stran nepodaří najít společnou řeč do sobotní půlnoci, hrozí dočasné propouštění řady státních zaměstnanců a omezené fungování některých úřadů.
- Chatovací systém ChatGPT může nyní uživatelům poskytovat aktuální informace, které vyhledá na internetu. Už tedy není omezen pouze na údaje z doby před zářím 2021. Na síti X o tom ve středu informovala společnost OpenAI, která systému vyvinula.
- Americká internetová společnost Meta Platforms ve středu představila své první produkty založené na generativní umělé inteligenci (AI) určené pro spotřebitele. Patří mezi ně mimo jiné chatovací systém, který dokáže generovat textové odpovědi a vytvářet realistické obrázky.
- Společnost Binance, která je největší kryptoměnovou burzou na světě, prodá své aktivity v Rusku nově vzniklé burze CommEX. Firma o tom ve středu informovala na svém webu. Finanční podrobnosti transakce nezveřejnila. Binance zdůraznila, že nebude mít pravidelný podíl z tržeb CommEX a nemůže v budoucnu koupit zpět akcie prodaného podniku.
- Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (odhad: -0,5 %, červenec: -5,6 %).
- Hrubý domácí produkt Spojených států se v druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,1 %. V čtvrteční revidované zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Potvrdilo tak předchozí odhad z konce srpna. Upravilo však tempo růstu v prvním čtvrtletí, a to na 2,2 % z dříve ohlášených 2 %.
- Americký výrobce čipů GlobalFoundries hodlá do konce desetiletí investovat osm miliard dolarů do rozšíření továrny v Drážďanech. Kapacita závodu by se tak měla téměř zdvojnásobit. Německému listu Handelsblatt to řekl šéf podniku Thomas Caulfield.
- Americká videoherní společnost Epic Games propustí zhruba 830 zaměstnanců, což představuje asi 16 % její celkové pracovní síly. Uvedl to zakladatel a šéf podniku Tim Sweeney v e-mailu zaměstnancům, který ve čtvrtek firma zveřejnila.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. září stoupl na 204 tisíc z 202 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 201 tisíc), když se čekal naopak růst na 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. září pak narostl na 1,67 milionu z 1,658 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,662 milionu), když se čekal výsledek 1,675 milionu.
- Rozjednané prodeje domů v USA v srpnu meziročně spadly o 18,3 % (červenec: -14 %) a meziměsíčně se snížily o 7,1 % (odhad: -0,8 %, červenec: +0,9 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v září spadl na -13 bodů (srpen: +12 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Costco Wholesale v 4QFY2023: Zisk na akcii 4,86 USD (odhad: 4,79 USD), tržby 78,9 miliardy USD (odhad: 77,9 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology v 4QFY2023: Ztráta na akcii 1,07 USD (odhad: -1,18 USD), tržby 4,01 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).
- Výsledky CarMax v 2QFY2024: Zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 7,07 miliardy USD (odhad: 7,03 miliardy USD).
- Výsledky NIKE v 1QFY2024: Zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 12,94 miliardy USD (odhad: 12,98 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK