Německo: Průmyslové zakázky v srpnu meziročně klesly o 4,2 % (červenec: -10,1 % revidováno z -10,5 %) a meziměsíčně vzrostly o 3,9 % (odhad: +1,8 %, červenec: -11,3 %, revidováno z -11,7 %)
Zakázky německého průmyslu se v srpnu zvýšily více, než se čekalo. Zájem byl o počítačové, elektronické a optické výrobky. Vyplývá to z pátečních zveřejněných údajů německého statistického úřadu. Podle agentury Bloomberg je to známka toho, že se klíčový výrobní sektor země, který trpí zpomalením světové ekonomiky a vyššími úrokovými sazbami, možná stabilizuje. Výhled pro tento sektor ale zůstává nejistý, napsala agentura Reuters.
Objem zakázek německého průmyslu se v srpnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 3,9 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že objem zakázek stoupne o 1,8 procenta.
"Znamená to, že se příchozí objednávky po dvouletém poklesu stabilizovaly," uvedl hlavní ekonom Commerzbank Ralph Solveen. Stabilizovaly se však na nižší úrovni než dříve a podniky budou podle něj muset v nadcházejících měsících postupně upravovat výrobu.
Tříměsíční srovnání ukázalo, že nové zakázky byly v období od června do srpna o 4,9 procenta vyšší než v předchozích třech měsících. Srpnový nárůst následuje po prudkém poklesu v předchozím měsíci. Statistický úřad ale upravil červencový pokles oproti červnu na 11,3 procenta z dříve udávaného poklesu o 11,7 procenta.
Podle údajů zveřejněných ve čtvrtek se německý vývoz v srpnu snížil o 1,2 procenta, což je více, než ekonomové očekávali. Německá centrální banka uvedla, že ve třetím čtvrtletí by mohla produkce opět poklesnout, ačkoli ekonomové očekávají v příštím roce oživení díky rostoucím mzdám a pomalejší inflaci.
Němečtí výrobci se potýkají s řadou hlubších problémů. Válka na Ukrajině znamená, že se již nemohou spoléhat na Rusko, pokud jde o levnou energii, zatímco stárnoucí pracovní síla ztěžuje hledání zaměstnanců a jako nákladná se ukázala závislost na Číně.
Navzdory pozitivním údajům za srpen se německý výrobní sektor, který tvoří přibližně pětinu ekonomiky, nadále potácí v útlumu. Konečný index nákupních manažerů (PMI) HCOB pro zpracovatelský průmysl dosáhl v září hodnoty 39,6 bodu, což je hluboko pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.
Členka výkonné rady Evropské centrální banky Isabel Schnabelová přesto doufá, že největší evropská ekonomika bude schopna překonat své současné potíže, stejně jako to dokázala už dříve. "Německo se dokázalo transformovat v minulosti a jsem přesvědčena, že to dokáže i dnes," řekla. "Zelená transformace nabízí Německu velké příležitosti, aby znovu získalo své technologické prvenství. Ekonomika časem posílí, ale klíčovou otázkou zůstává dlouhodobý růstový potenciál, který do značné míry závisí na tom, jak se Německo vypořádá se svými strukturálními problémy," řekla Schnabelová chorvatskému deníku Jutarnji list.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK