Kakaové boby jsou nejdražší v historii, prudce zdraží i čokoláda
Milovníci čokolády se musí připravit na výrazné zdražení. Burzovní cena kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí, totiž prudce vzrostla na nominálně nejvyšší dolarovou úroveň za celé období od prosince 1978. V českých korunách jsou kakaové boby nyní vůbec nejdražší v novodobé historii České republiky. Za celé období od roku 1993 v pátek na burze v New Yorku, která je určující pro celý svět, vůbec poprvé cena tuny kakaových bobů překonala hranici v přepočtu 90 tisíc korun.
Největší světový producent kakaových bobů, Pobřeží slonoviny, v začínající sezóně 2023 až 2024 vyhlíží meziročně o zhruba 25 procent nižší sklizeň, jak uvádí tamní regulační úřad trhu s kakaovými boby Le Conseil Cafe-Cacao.
Mimořádně vydatné deště, které nejen Pobřežní slonoviny postihly, způsobují rychlejší šíření hnilobné nákazy, jež fatálně poškozuje západoafrickou úrodu bobů. Slabá úroda pak vyhání cenu bobů vzhůru, takže jejich zpracovatelům se tenčí marže a neinvestují proto do nákladnější výroby. Ta je nákladnější právě kvůli kvantitativně i kvalitativně horší sklizni.
Čokoláda tak vykazuje stále více znaků luxusního zboží, včetně vyšší ceny a obtížnější dostupnosti. Její cena roste i kvůli markantnímu zdražování další klíčové ingredience – cukru. Stěžejní světoví výrobci čokolády nedávno varovaly své odběratele, že se musí připravit na další cenová navýšení. A to i přesto, že koneční spotřebitelé právě mají stále větší potíže si "luxus" v podobě čokolády vůbec finančně dovolit.
Spotřebitelé i v Česku by proto při nákupu čokoládových cukrovinek měli dbát zvýšené pozornosti. Jejich výrobci totiž mohou přistoupit na strategii nenápadného zmenšení objemu balení při zachování ceny, což je ovšem jen způsob, jak zákazníkovi navodit falešnou iluzi, že za stejné peníze dostává stále stejné množství cukrovinky. Jde o takzvanou "smrskflaci", což je jen jiná, zastřenější podoba zdražování, neboť zákazník za stejné peníze dostane méně cukrovinky.
Největší světový producent kakaových bobů, Pobřeží slonoviny, vyhlíží v sezóně 2022 až 2023 (která skončila letos v září) meziročně o takřka pětinu nižší sklizeň. V Ghaně, která je světovou dvojkou, se má produkce propadnout pod dlouhodobý průměr. Finální čísla za skončenou sezónu ještě nejsou k dispozici. Jak situace v Pobřeží slonoviny, tak v Ghaně nicméně výrazně přispěje k tomu, že světový trh s boby bude třetí rok v řadě v deficitu.
Zdroj: TRINITY BANK