Americký Chevron jedná o dlouhodobějších dodávkách LNG do Evropy
Americký ropný a plynárenský gigant Chevron jedná o kontraktech na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy s platností až 15 let. Odběratelé totiž nyní předpokládají, že Evropa bude na dovozu LNG závislá delší dobu, než se očekávalo dříve. Agentuře Reuters to řekl viceprezident Chevronu Colin Parfitt, který má na starosti obchodní a dopravní aktivity.
Evropa zvýšeným dovozem LNG kompenzuje výpadek v dodávkách ruského plynu prostřednictvím plynovodů, který je důsledkem loňského zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Kupci měli zpočátku zájem o krátkodobé kontrakty na dodávky LNG s platností do pěti let kvůli nejistotě kolem plánů evropských zemí na snižování závislosti na fosilních palivech. Ochota přistupovat na dlouhodobější kontrakty přichází poté, co některé evropské vlády odložily realizaci části ekologických opatření s odvoláním na vysoké náklady a obavy ohledně hospodářského vývoje, napsala agentura Reuters.
"V posledních 18 měsících došlo k vývoji od krátkodobých kontraktů k dlouhodobějším závazkům," uvedl Parfitt. "Původně jsme od evropských odběratelů slyšeli, že vzhledem k energetické transformaci chtějí LNG pouze na krátkou dobu. V posledním roce vidím, že délka kontraktů, které jsou zákazníci ochotni podepsat, se prodlužuje," dodal.
Celkový vývoz LNG ze Spojených států v říjnu dosáhl druhé nejvyšší úrovně v historii a Evropa byla nadále hlavním kupcem. Parfitt uvedl, že evropský trh s plynem je před zimou zjevně dobře zásobený. Upozornil nicméně, že situaci může negativně ovlivnit chladná zima či dopady geopolitického vývoje na dodávky energetických surovin.
Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. V poslední době se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybuje v blízkosti 50 eur za MWh.
Zdroj: ČTK