Emirates objednaly 95 boeingů, zakázky v Dubaji hlásí i další aerolinky
Letecká společnost Emirates koupí za 52 miliard dolarů dalších 95 letadel od amerického výrobce letecké techniky Boeing. Firma to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Objednávku oznámila na aerosalonu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, kde o zakázkách informují i další letecké společnosti. Turecká agentura Anadolu uvedla, že Turkish Airlines jedná o nákupu až 350 strojů s Airbusem. Mluvčí evropského výrobce letadel k tomu řekl, že dohoda bude zveřejněna v následujících dnech. Vedle komerčních letadel jsou na aerosalonu i zbraňové systémy a vojenská letadla.
Aerolinky Emirates se specializují na dlouhé trasy. Zakázka na téměř 100 letadel patří mezi ty větší a ukazuje, jak se odvětví letecké dopravy rychle zotavuje z dopadů pandemie covidu-19, kdy byly aerolinky nuceny omezit nebo úplně přerušit činnost. Letecké dopravě nebrání v oživení ani válka mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, která zastínila bezpečnost v regionu, uvedla agentura AP.
Emirates koupí 55 letadel Boeing 777-9 a 35 letadel 777-8. Jde o letadla s dvěma uličkami, která se využívají na velké vzdálenosti, jako jsou například zaoceánské lety. Vedle toho aerolinky aktualizovaly dřívější zakázku na nákup 30 letadel 787 Dreamliner a dodaly k ní dalších pět strojů. I toto jsou velkokapacitní letadla, která patří k nejdražším.
Současný konflikt na Blízkém východě, stejně jako pokračují válka mezi Ukrajinou a Ruskem, ale průběh aerosalonu v Dubaji pravděpodobně ovlivní. Akce začala v pondělí a potrvá do pátku. Přehlídka se koná na Maktúmově mezinárodním letišti, což je jedno ze dvou místních letišť. To druhé - Mezinárodní letiště Dubaj - je nejrušnějším na světě pro mezinárodní leteckou dopravu a zároveň základnou aerolinek Emirates.
Společnost Emirates o zakázce informovala v přítomnosti korunního prince Dubaje šajcha Hamdána bin Muhammad Maktúma. Hned potom sesterské nízkonákladové aerolinky FlyDubai oznámily, že koupí 30 letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Tyto stroje budou zároveň prvními velkými letadly s dvěma uličkami ve flotile FlyDubai.
"Airbus a Turkish Airlines dosáhly předběžné dohody o významné zakázce na komerční letadla," uvedl mluvčí Airbusu. "Tuto dohodu schvalujeme a budeme o ní informovat v nejbližších dnech," dodal.
Během schůzky, která se konala v Istanbulu, jednali zástupci Turkish Airlines o nákupu 75 širokotrupých letadel A350-900, 15 širokotrupých strojů A350-1000, dále 250 úzkotrupých letounů A321neo, pěti nákladních letadel A350F a nakonec deseti letadel A350-900, jejichž podmínky nákupu už byly dohodnuty, uvádí turecká média.
Letecká společnost airBaltic potvrdila dodatečnou objednávku na dalších 30 letounů A220-300. Nová objednávka zvýší celkový počet závazných objednávek těchto aerolinek na 80 strojů. "Tento den představuje významný milník v historii společnosti airBaltic. Do roku 2030 plánujeme provozovat flotilu 100 letadel. Už téměř sedm let je Airbus A220-300 pilířem našeho provozu a hraje nedílnou roli v mezinárodním úspěchu společnosti airBaltic," uvedl šéf společnosti Martin Gauss.
Zatímco komerční letectví přitahuje na aerosalonu velkou pozornost, na akci vystavují i výrobci zbraní. Zúčastnit se měly také dvě velké izraelské firmy, a sice Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries (IAI). Stánek IAI byl však ještě dnes ráno prázdný, když už k jiným stánkům proudily davy lidí. Ve stánku firmy Rafael rozdávali kávu, přestože tam nebyli žádní obchodní zástupci, kteří by nabízeli produkci firmy, uvedla agentura AP.
Zdroj: ČTK