Čínský průmysl a maloobchod v říjnu vzrostly více, než se čekalo, dále ale hrozí deflace
Průmyslová výroba v Číně a tržby v maloobchodu v říjnu meziročně zrychlily růst. Zvýšily se více, než se čekalo, průmyslová výroba stoupla nejvíce od dubna a maloobchod nejvyšším tempem od května. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil čínský statistický úřad. Druhé největší ekonomice světa ale podle německého hospodářského deníku Handelsblatt stále hrozí deflace.
Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 4,6 procenta, což je rychleji než v září, kdy růst činil 4,5 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že průmysl vykáže růst o 4,4 procenta.
Maloobchodní tržby, což je ukazatel spotřebitelských výdajů, vzrostly v říjnu o 7,6 procenta po růstu o 5,5 procenta v září. Analytici očekávali, že se tržby zvýší o sedm procent.
Slabým místem čínského hospodářství ale zůstává realitní sektor - investice do nemovitostí se snížily o 9,3 procenta. Podle analytiků se odvětví stále vypořádává s dopady zásahu proti nadměrnému zadlužování developerů před dvěma lety, který je spolu s pandemií covidu-19 uvrhl do krize.
Čínská ekonomika v létě zpomalila v důsledku poklesu světové poptávky po čínském vývozu a právě kvůli dalšímu zhoršení situace v sektoru nemovitostí. Podle oficiálních údajů rostla ekonomika v období od července do září meziročním tempem 4,9 procenta, což překonalo odhady analytiků, kteří předpovídali růst asi o 4,5 procenta. Bylo to však mnohem pomalejší meziroční tempo než 6,3 procenta v předchozím čtvrtletí.
Širší ukazatel inflačních tlaků v ekonomice, deflátor HDP, byl poprvé od roku 2015 dvě čtvrtletí po sobě záporný. To naznačuje, že ekonomika se může nacházet v období deflace, tedy poklesu cen.
Zpráva o mírném oživení čínské ekonomiky přichází v den, kdy se čínský prezident Si Ťin-pching schází v Kalifornii téměř po 12 měsících se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se v posledních letech vystupňovalo, zprvu kvůli zavedení dovozních cel za administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa, po kterém za Bidena následovala další omezení v oblasti technologií.
Zdroj: ČTK