Studie: Evropská střední třída zaznamenala zhoršení životního standardu
Evropská střední třída zaznamenala v posledních dvou letech zhoršení životního standardu a obává se, že tento trend bude v dalších letech pokračovat. Za největší rizika pro ekonomický vývoj v Evropské unii považuje válečné konflikty a vysokou inflaci. Vyplývá to ze studie Centra pro evropská studia Wilfrieda Martense, jejíž závěry ve čtvrtek v Praze představila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Studie ukázala, že zhoršení osobního životního standardu zaznamenalo v posledních dvou letech 51 % příslušníků střední třídy v Evropské unii, naopak o zlepšení ve stejném období mluví 16 %.
Výsledky ukazují také na pesimistická očekávání do budoucna. Zhoršení životního standardu očekává 46 % zástupců střední třídy, třetina nečeká žádnou změnu a ve zlepšení věří 22 %. Co se týká jejich finanční situace, 11 % lidí zařazených do střední třídy již nyní nedokáže vyjít s penězi a 43 % s nimi vychází jen s obtížemi.
Za významnou hrozbu pro budoucí ekonomický vývoj v EU považuje třetina zástupců střední třídy válečný konflikt, pro 31 % je to vysoká inflace. S odstupem následuje korupce, kterou zmiňuje 17 % střední třídy, stárnutí populace, kterého se obává 14 %, a energetická závislost EU na jiných zemích, o níž mluví 13 % zástupců střední třídy.
Studie také ukázala, že za největší hrozbu považuje střední třída v celé EU růst životních nákladů. U jiných hrozeb se ale obavy lidí v jednotlivých regionech liší. Češi tak mají ve srovnání s evropským průměrem větší obavy z vývoje svých příjmů, které zmiňuje 31 % zástupců střední třídy, v celé EU to je přitom jen 24 %. Naopak menší obavy mají Češi z dopadů klimatických změn, které znepokojují 17 % střední třídy, v celoevropském průměru to je 26 %.
Zdroj: ČTK