US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, index Dow oslabil pod tlakem firem Cisco Systems a Walmart

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Negativně na náladu na trhu působily zhoršení výhledu společnosti Cisco Systems a varování maloobchodního prodejce Walmart před nelehkou situací spotřebitelů.

Redakce IW
Redakce IW
16. 11. 2023 | 22:30
Americké akcie

Index Dow odepsal 0,13 % a zakončil obchodování na 34 945,47 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,12 % na 4 508,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,07 % na 14 113,67 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,99 % na 14,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o skoro devět bazických bodů na 4,449 %.

S&P 500 - 16. listopadu 2023, zdroj: Finviz

S&P 500 - 16. listopadu 2023, zdroj: Finviz

Akcie společnosti Cisco Systems, která se zabývá komunikačními a síťovými technologiemi, se propadly o téměř deset procent. Firma předtím s ohledem na klesající poptávku po síťovém vybavení snížila svůj celoroční výhled tržeb a zisku.

Maloobchodní gigant Walmart sice zvýšil prognózu celoročního zisku a tržeb, ale zároveň konstatoval, že američtí spotřebitelé si kvůli inflaci hlídají výdaje. Akcie firmy odepsaly přes osm procent. Ve středu přitom uzavřely na rekordních 169,78 USD. Na pokles akcií Walmartu reagovaly další firmy z odvětví, se ztrátami tak uzavřely společnosti Dollar General (-4,21 %), Dollar Tree (-4,23 %) či Target (-0,40 %).

Tři hlavní americké akciové indexy v předchozích čtyřech seancích rostly, k čemuž mimo jiné přispěly údaje indikující ochlazování inflace v USA a narůstající naděje, že americká centrální banka už ukončila zvyšování úrokových sazeb.

Dolar ve čtvrtek oslabil, pak ztráty smazal

Na devizových trzích ve čtvrtek dolar po zprávě z amerického trhu práce oslabil, později však ztráty smazal. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.15 SEČ vůči předchozímu závěru posiloval v řádu setin procenta a pohyboval se kolem 104,43 bodu a euro vůči dolaru také víceméně stagnovalo na 1,085 USD.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se zvýšil více, než se očekávalo, což naznačuje ochlazování trhu práce. Trh předpokládá, že Fed by mohl na začátku příštího roku přistoupit ke snižování úrokových sazeb.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

  • Jednání amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Kalifornii skončilo, uvedly světové agentury a stanice CNN. Podle vyjádření šéfa Bílého domu na platformě X státníci v jednáních učinili "skutečný pokrok". Čína a Spojené státy se dohodly na obnovení komunikace na vysoké úrovni mezi svými armádami, včetně pracovních schůzek mezi ministerstvy obrany, uvedla podle agentury Reuters čínská státní média s odkazem na prezidenta Si Ťin-pchinga.
  • Stát New York žaluje společnost PepsiCo za znečištění řeky Buffalo plastem. Voda v řece je kontaminovaná a podle textu žaloby je původcem tohoto problému právě americký výrobce nealkoholických nápojů. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Mluvčí společnosti uvedl, že druhá největší potravinářská společnost na světě je "transparentní ve své cestě za omezením používání plastů".
  • Americký výrobce cukrovinek Mars se dohodl na převzetí britské čokoládové společnosti Hotel Chocolat za 534 milionů liber. Oznámila to ve čtvrtek podle serveru BBC firma Hotel Chocolat, které by mělo převzetí pomoci v zahraniční expanzi.
  • Americký softwarový gigant Microsoft na výroční konferenci pro developery Ignite představil své novinky v oblasti umělé inteligence, včetně nového čipu Maia. Firma rovněž přejmenovala svůj chatovací systém Bing Chat založený na umělé inteligenci na Copilot a vybavila ho novými funkcemi, napsal technologický server The Verge.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 11. listopadu vzrostl na 231 tisíc z 218 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 217 tisíc), když se čekal růst na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 4. listopadu vzrostl na 1,865 milionu z 1,833 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,834 milionu), když se čekal růst na 1,847 milionu.
  • Průmyslová výroba v USA v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 % (odhad: -0,3 %, září: +0,1, revidováno z +0,3 %), meziročně se snížila o 0,7 % (září: -0,2 %, revidováno z +0,1 %).
  • Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v listopadu vzrostl na -5,9 bodu (odhad: -9 bodů, říjen: -9 bodů).
  • Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v listopadu stoup na -3 body (říjen: -8 bodů).
  • Index cen dovozu do USA v říjnu meziročně klesl o 2 % (září: -1,7 %) a meziměsíčně se snížil o 0,8 % (odhad: -0,3 %, září: +0,4 %). Index cen vývozu meziročně klesl o 4,9 % (září: -4,3 %, revidováno z -4,1 %) a meziměsíčně se snížil o 1,1 % (odhad: -0,5 %, září: +0,5 %).

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie