Evropské akcie ve čtvrtek vylepšily dvouměsíční maximum
Obchodování na západoevropských akciových trzích také ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali mimo jiné předběžné listopadové indexy nákupních manažerů ve výrobě a ve službách. Růst vedlo odvětví ropy a plynu, v minusu naopak skončil sektor cestovního ruchu a volnočasových aktivit.
Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,27 % na 458,47 bodu, a navýšil tak dvouměsíční maximum. Britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,19 % na 7 483,58 bodu, německý DAX si připsal 0,23 % na 15 994,73 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,24 % na 7 277,93 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností DocMorris (+4,01 %), Huhtamaki (+3,06 %) nebo Swedbank (+2,67 %). V minusu naopak skončily cenné papíry firem Orpea (-9,47 %), Virgin Money (-6,53 %) či Idorsia (-4,50 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Nejvyšší soud Evropské unie ve čtvrtek definitivně odmítl stížnost irských nízkonákladových aerolinek Ryanair na státní pomoc konkurentům ve Francii a ve Švédsku. Soud o tom informoval v tiskové zprávě. Vlády těchto zemí na jaře 2020 rozhodly o poskytnutí pomoci svým leteckým společnostem kvůli dopadům pandemie covidu-19.
- Aktivita v podnikatelském sektoru v eurozóně se v listopadu dál snižuje, i když mírnějším tempem než v říjnu. Ukázaly to ve čtvrtek předběžné výsledky průzkumu u nákupních manažerů, který sestavuje agentura S&P Global. Podle analytiků tak sílí obavy, že dvacetičlenný blok, který používá společnou měnu euro, se nevyhne hospodářské recesi.
- Německá vláda kancléře Olafa Scholze hledá způsob, jak v rozpočtu nahradit ztrátu 60 miliard eur, které v klimatickém fondu zablokoval ústavní soud. Cestu k řešení komplikuje výrazná nejednota vládních stran, která v německých médiích vyvolává spekulace o soudržnosti koalice. Spolkový účetní dvůr (BRH), který je nezávislým kontrolním úřadem, navíc poukazuje na to, že pochybné je i financování Hospodářského stabilizačního fondu (WSF). Nejistota tak visí nad dalšími desítkami miliard eur. Pro letošní rok chce ministr financí Christian Lindner sporné finance vyřešit rozpočtovým dodatkem, rozpočet pro rok 2024 je zatím otevřený.
- Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk investuje ve Francii přes 16 miliard dánských korun (52,3 miliardy Kč) do rozšíření výrobní kapacity ve městě Chartres. S odvoláním na čtvrteční oznámení firmy o tom informovala agentura Reuters. Výstavba projektů byla zahájena a bude postupně dokončena do roku 2028.
- Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 40 %. Měnový výbor tak pokračuje ve zpřísňování měnové politiky, aby snížil vysokou inflaci. Centrální banka to oznámila ve čtvrteční tiskové zprávě. Turecko má zdaleka nejvyšší úrokové sazby v Evropě.
- Ruská společnost Gazprom chystá na příští rok investice za 1,57 bilionu rublů (397 miliard Kč), což je zhruba o 20 % méně, než s jakými investicemi počítá plán na letošní rok. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Vzestup ruské ekonomiky ukazuje neefektivnost západních sankcí uvalených na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu. Tvrdí to společnost Amundi, která je největším správcem aktiv v Evropě. Ruská ekonomika podle hlavního investičního manažera firmy Vincenta Mortiera příští rok vykáže třikrát rychlejší růst než ekonomika eurozóny. Mortier to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci v Paříži, kde představil výhled Amundi na příští rok, uvedla agentura Reuters.
- Maďarsko získá 900 milionů eur z unijních peněz poté, co Evropská komise schválila úpravy v maďarském plánu obnovy. Brusel ale upozorňuje, že další peníze z balíku, na který má Budapešť nárok, uvolní, až Maďarsko přidá v boji proti korupci a posílí nezávislost justice. Agentura Reuters dává čtvrteční oznámení Evropské komise do souvislosti se snahami EU přesvědčit Maďarsko, aby nevetovalo pomoc Ukrajině.
- Francie: Kompozitní PMI v listopadu podle předběžných dat S&P Global 44,5 bodu (odhad: 45 bodů, říjen: 44,6 bodu), PMI pro sektor služeb 45,3 bodu (odhad: 45,6 bodu, říjen: 45,2 bodu) a výrobní PMI na 42,6 bodu (odhad: 43,1 bodu, říjen: 42,8 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v listopadu dle předběžných dat S&P Global vzrostl na 47,1 bodu (odhad: 46,5 bodu, říjen: 45,9 bodu), PMI pro sektor služeb 48,7 bodu (odhad: 48,5 bodu, říjen: 48,2 bodu), výrobní PMI 42,3 bodu (odhad: 41,2 bodu, říjen: 40,8 bodu).
Zdroj: CNBC