US MARKETOtevírá za: 7 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Podmínky v českém průmyslu se v listopadu zhoršily, ale nejmírnějším tempem od března

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu dále zhoršily, ale tempo zhoršení bylo nejmírnější od března. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 43,2 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 42 bodů. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Provozní podmínky se zhoršily prudce, i když to bylo nejmírnějším tempem vzhledem ke zmírnění útlumu výroby a nových zakázek. Zákaznickou poptávku přesto stále omezovaly náročné ekonomické podmínky doma i ve světě a firmy opět propouštěly a redukovaly vstupní náklady. Pozitivním výsledkem bylo naopak to, že obchodní důvěra stoupla na maximum za tři měsíce.

"Zdraví českého zpracovatelského sektoru se v listopadu stále zhoršovalo, ale zmírnění poklesu výroby, nových zakázek a zaměstnanosti poskytlo jistý záblesk zlepšení. Obchodní důvěra navíc stoupla na nejvyšší úroveň za tři měsíce, protože firmy doufají, že zákazníci začnou v příštím roce opět více utrácet," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.

Zákaznická poptávka v českém zpracovatelském sektoru byla stále utlumená a nové zakázky v listopadu opět klesly. Tempo redukce bylo nejnižší od loňského srpna. K celkovému poklesu prodeje přispěl i další silný měsíční pokles nových exportních zakázek. Firmy registrovaly další pokles výroby, ačkoli tempo snížení výstupu se zmírnilo pátý měsíc v řadě a bylo nejpomalejší od dubna. Ceny vstupů klesly větším tempem v důsledku snížení cen energií a slev u dodavatelů.

Nižší ceny vstupů vedly firmy k redukcím prodejních cen sedmý měsíc v řadě. Zároveň s promítáním úspor na zákazníky byly firmy připraveny vyjednávat a nabízet slevy, aby si udržely klienty a podpořily prodej. Tempo snížení ale bylo nejslabší za tři měsíce. Zaměstnanost v české výrobě v listopadu opět klesla v souladu s trendem, který trvá už od října 2022. Nižší příjem nových zakázek poukázal na růst volných kapacit, na což firmy reagovaly redukcí počtu pracovníků. Tempo propouštění bylo nicméně nejnižší od srpna.

"Výrobní podmínky se zhoršují už těžko uvěřitelných 18 měsíců v řadě," řekl analytik ve společnosti CYRRUS Vít Hradil. Jediným pozitivem podle něj zůstává to, že drtivě utlumená poptávka nedává prostor k dalšímu zdražování finální produkce a existuje tedy slušná naděje, že spotřebitelská inflace v Česku ani v Evropě už druhý dech nechytí. Už začátek příštího roku by tedy mohl přinést zlepšení, když spotřebitelé zaznamenají opětovný nárůst svých reálných příjmů, dodal.

Firmy už nyní tuší, že do konce roku ke zlepšení podmínek v průmyslu nedojde a vyhlíží nový rok, který by mohl být ve znamení nízké inflace a růstu spotřeby domácností, doplnil analytik Deloitte Filip Pastucha.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaIndexy nákupních manažerů (PMI)Průmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika