Analytici: Zahraniční obchod ČR v listopadu táhl zejména export automobilů
Zahraniční obchod ČR byl v listopadu v přebytku hlavně díky exportu motorových vozidel, shodli se analytici oslovení ČTK. Z části se podle nich ale jednalo o odloženou poptávku z doby, kdy se segment potýkal s nedostatkem čipů, a v následujících měsících objednávky klesnou. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) skončil zahraniční obchod v listopadu přebytkem 30,8 miliardy korun, což bylo meziročně o 57,2 miliardy korun více. Obchodní bilance dosáhla zatím nejvyšší hodnoty roku 2023.
Analytička Komerční banky Jana Steckerová uvedla, že trh za listopad počítal s kladnou bilancí 10,1 miliardy korun. K lepšímu výsledku podle ní přispěl zejména nárůst přebytku s motorovými vozidly. "Zde se promítá dokončování rozpracované výroby z minulých období, vyřizování neuspokojené poptávky a vyskladňování dokončených výrobků. Tento efekt se ale podle našeho názoru v nadcházejících měsících bude postupně vyčerpávat," řekla.
Zda bude růst automobilového průmyslu pokračovat i v letošním roce, je podle ekonoma společnosti Deloitte Václava Frančeho otázkou. "Je možné, že automobilky v loňském roce uspokojily odloženou poptávku z doby čipové krize, kdy se značně prodloužily čekací lhůty. Po uspokojení této odložené poptávky by mohla následovat korekce. Automobilky na tento rok již evidují pokles objednávek," doplnil.
Kromě přebytku s motorovými vozidly obchodní bilanci Česka v listopadu pozitivně ovlivnil také nižší schodek s ropou a zemním plynem. "Podobně jako v předchozích měsících se na nižším dovozu plynu podílel jak meziroční pokles ceny, asi o 42 procent, tak pokles dovezeného množství o 36 procent. Ropy včetně produktů se dovezlo méně zhruba o devět procent při cenách nižších o osm procent," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.
K vyššímu přebytku zahraničního obchodu podle Poura přispěl i nižší dovoz strojů a zařízení, naopak negativně se projevil pokles vývozu elektřiny, doplnil. V listopadu se pak obchodní bilance nejvíce zlepšila s Čínou, a to o 24,3 miliardy korun. S nárůstem 7,4 miliardy korun následovalo Norsko a s 6,9 miliardy korun Polsko. Naopak zhoršení o 2,9 miliardy korun zaznamenal obchod se Slovenskem, řekl Pour.
Franče uvedl, že za celý rok 2023 skončí zahraniční obchod přebytkem 130 miliard korun. "Co se týče letošního roku, bude náročné udržet přebytek na úrovni 2023. Export nám již meziročně klesá a pokles pravděpodobně bude vzhledem k tomu, jak na tom česká ekonomika aktuálně je, pokračovat. No a s meziročním poklesem importu také příliš nemůžeme počítat," řekl.
Po kladném říjnovém výsledku vývoz v listopadu podle ředitele státní agentury CzechTrade Radomila Doležala opět klesl. "Mezi nejvíce rostoucí položky vývozu patřily motorová vozidla a ostatní dopravní prostředky, které ovšem nedokázaly vyrovnat pokles vývozu ve většině odvětví," řekl. Jedním z největších rizik pro české exportéry podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka zůstává klesající výkonnost německého průmyslu. "Na viditelnější zlepšení exportní aktivity (s Německem) si pravděpodobně budeme muset počkat až do druhého čtvrtletí letošního roku," dodal.
Analytik Raiffeisenbank Martin Kron uvedl, že nižší spotřeba domácností vede k poklesu poptávky po zahraničních produktech. "Zároveň klesají ceny i objemy importu komodit, kterými Česká republika nedisponuje v dostatečném množství," řekl.
Meziročně klesl vývoz podle ČSÚ o 2,6 procenta na 403,6 miliardy korun a dovoz o 15,4 procenta na 372,8 miliardy korun.
Zdroj: ČTK