Spotřebitelská důvěra v Maďarsku se v lednu dostala nejvýše za téměř dva roky
Spotřebitelská důvěra v Maďarsku se v lednu vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř dva roky. S odvoláním na údaje výzkumného institutu GKI o tom informovala agentura Bloomberg. Údaje jsou podle ní první jasnou známkou zotavování maďarské ekonomiky, která se v poslední době potýkala s recesí a mimořádně vysokou inflací.
Index spotřebitelské důvěry se v lednu zvýšil na minus 19 bodů z prosincových minus 30,7 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od září 2022 a zaznamenal jeden z nejvýraznějších meziměsíčních nárůstů ve své téměř třicetileté historii.
Pokles pesimismu mezi spotřebiteli je dobrou zprávou pro vládu maďarského premiéra Viktora Orbána, jejíž letošní prioritou je obnovení hospodářského růstu prostřednictvím podpory domácí poptávky. Ta byla v loňském roce pod tlakem kvůli vysoké inflaci.
Loni v lednu se inflace v Maďarsku vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Od té doby už ale výrazně klesla. V listopadu podle údajů maďarského statistické úřadu činila 7,9 procenta. Analytici podle průzkumu agentury Bloomberg předpokládají, že v prosinci inflace sestoupila na 5,9 procenta.
Raymund Petz, který se podílí na sestavování indexu GKI, uvedl, že k růstu spotřebitelské důvěry přispěl "viditelný pokles míry inflace, předpokládaný růst reálných mezd a reálných příjmů i optimistická komunikace ze strany vlády".
Pokles inflace otevřel maďarské centrální bance prostor k podpoře ekonomiky prostřednictvím uvolňování měnové politiky. V prosinci banka snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 10,75 procenta. Snižovat základní sazbu začala v říjnu, už v květnu ale zahájila snižování své jednodenní depozitní sazby.
Zdroj: ČTK
Aktuality
