Německo není nemocným, ale unaveným mužem Evropy, řekl ministr Lindner
Německo není nemocným, ale unaveným mužem Evropy. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v pátek v panelové diskusi řekl německý ministr financí Christian Lindner. Německo teď potřebuje hlavně silnou kávu, dodal obrazně ministr s odkazem na přetrvávající ochablost německé ekonomiky a nutnost strukturálních reforem.
Německo je podle ministra unaveno po krizových letech a očekávaný slabý růst je podle něj varovným signálem. K výhledu globální ekonomiky Lindner v diskusi řekl, že loňský rok byl výzvou k akci a že k hlavním otázkám patří vzestup umělé inteligence (AI) a hrozba fragmentace globální ekonomiky.
Německo má největší ekonomiku v eurozóně i v celé Evropě. Za loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) Německa snížil o 0,3 procenta, k čemuž přispěly dopady vysoké inflace, drahých energií a slabé zahraniční poptávky.
Lindner ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že ve střednědobém výhledu očekává v Německu vyšší tempo hospodářského růstu. Ekonomové se naopak domnívají, že důvody, které Německu brání dosahovat lepších ekonomických výsledků, nezmizí ani v prvních měsících letošního roku. V některých případech by podle nich mohly mít i větší vliv.
O Německu jako o nemocném muži Evropy se mluvilo už víckrát. Loni v říjnu se takto o své vlasti vyjádřil v rozhovoru v televizi CNBC přední německý ekonom Hans-Werner Sinn, který je nyní emeritním prezidentem hospodářského institutu Ifo. Podle něj to není žádný krátkodobý fenomén, příčiny je nutné hledat mimo jiné i v závislosti na výrobě automobilů.
Jako o nemocném muži Evropy se loni v listopadu vyjádřil německý list Die Welt o České republice. Proti tomu se v Česku ohradila část ekonomů, politiků i komentátorů. Někteří i poukazovali na to, že článek v německých novinách se opírá o mylné argumenty.
Zdroj: ČTK