US MARKETOtevírá za: 8 h 25 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Průzkum: Většina Čechů očekává letos rychlejší růst cen než příjmů lidí

Většina Čechů očekává, že ceny letos porostou rychleji než příjmy lidí. Téměř polovina se zároveň obává, že inflace letos bude vyšší než v loňském roce. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Podle hospodářských predikcí odborných institucí by přitom inflace měla letos výrazně zvolnit z loňských 10,7 procenta a reálné mzdy by se po dvou letech poklesu měly znovu zvýšit.

V průzkumu 80,6 procenta dotázaných uvedlo, že považuje za pravděpodobné, že ceny porostou rychleji než příjmy lidí. O rychlejším zdražování jsou víc přesvědčeny ženy, očekává ho 85,7 procenta z nich. U mužů je to 75,9 procenta. Podle průzkumu se také 49,1 procenta respondentů domnívá, že letošní inflace přesáhne loňskou, opačného názoru je 45,1 procenta. Rovněž v očekávání inflace jsou ženy pesimističtější než muži, když překonání loňské hodnoty předpokládá 59 procent žen a 40,1 procenta mužů.

Odborné instituce ale naopak čekají výrazný pokles inflace, a to už od ledna. Podle čtvrteční hospodářské predikce ministerstva financí by letos průměrná inflace měla být 3,1 procenta, po většinu roku by se měla pohybovat pod třemi procenty. Zatím poslední prognóza České národní banky z listopadu očekává letos průměrnou inflaci 2,6 procenta. Nominální mzdy by měly podle obou institucí růst rychleji než inflace, takže se po dvou letech obnoví i růst reálných mezd. Ministerstvo financí ho odhaduje na 3,2 procenta.

Lidé v průzkumu také uvedli, že letos očekávají zvýšení nezaměstnanosti, tento názor zastává 70,1 procenta dotázaných. Růst nezaměstnanosti předpokládají i prognózy ministerstva financí a ČNB, stejně jako ekonomičtí analytici. Podle nich ale míra nezaměstnanosti nadále zůstane na jedné z nejnižších úrovní v Evropské unii a firmy i nadále budou mít problémy s obsazením volných míst.

V hodnocení loňského roku se 74,7 procenta lidí domnívá, že byl pro Českou republiku špatný. Z osobního pohledu ale hodnotí Češi loňský rok výrazně lépe, za špatný ho považuje 43,3 procenta respondentů a opačného názoru je 56,6 procenta. V hodnocení se shodují obě pohlaví i všechny věkové skupiny. Do letošního roku hledí lidé s optimismem, když 70 procent očekává, že pro ně bude lepší než loňský. Nejvíc optimistů je ve věkové skupině mezi 27 a 35 lety, kde zlepšení předpokládá 78,6 procenta lidí. Nejméně lidí má dobré vyhlídky do budoucna ve skupině mezi 54 a 65 lety, lepší rok letos očekává 63,2 procenta z nich.

Průzkum se uskutečnil letos v lednu na reprezentativním vzorku 1 028 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflacePlaty a osobní ohodnocení
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika