ArcelorMittal mírně zvýšil čtvrtletní zisk, čeká růst poptávky po oceli
Globální ocelářská skupina ArcelorMittal vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí hrubý provozní zisk (EBITDA) téměř 1,27 miliardy dolarů, což je pouze nepatrné zlepšení proti zisku téměř 1,26 miliardy dolarů o rok dříve. Ocelářský sektor se potýká s poklesem poptávky v Evropě, zejména v důsledku útlumu ve stavebnictví. Firma ale ve čtvrteční výsledkové zprávě uvedla, že na letošní rok počítá celosvětově s růstem poptávky po oceli.
ArcelorMittal patří k největším výrobcům oceli na světě. Na letošní rok firma předpovídá růst poptávky po oceli v celém světě s výjimkou Číny o tři až čtyři procenta ve srovnání s loňským rokem. Zdůvodňuje to zlepšením situace na trhu, kde už odeznívá fáze snižování zásob.
Vedle útlumu stavební výroby v Evropě se hutnictví potýká s negativními dopady vysokých úrokových sazeb ve Spojených státech, které tam snížily poptávku. Přetrvávající problémy v sektoru nemovitostí pak snížily poptávku v Číně, která je největším spotřebitelem i producentem oceli na světě.
"Při pohledu do budoucna se objevují první známky, že situace v odvětví je konstruktivnější," uvedl generální ředitel Aditya Mittal.
Firma neočekává, že snižování zásob v důsledku nižší loňské poptávky bude pokračovat po celý letošní rok, a to jak v Evropě, tak v USA. V Číně firma očekává, že spotřeba oceli bude stabilní, protože vládní podpůrná opatření pravděpodobně vyrovnají útlum na trhu s nemovitostmi.
Skupině ArcelorMittal, která působí v 60 zemích a která má hlavní ocelářské závody v 16 zemích, za čtvrté čtvrtletí klesly tržby na 14,55 miliardy dolarů z 16,89 miliardy USD před rokem. Hrubý zisk EBITDA, který je v tomto odvětví preferovaným ukazatelem výkonnosti, ale překonal očekávání. Analytici jej v průměru odhadovali na 1,20 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.
Celoroční čistý zisk činil 4,87 miliardy dolarů a snížil se z 10,61 miliardy USD v roce 2022. Loni se nepříznivě projevil mimo jiné odprodej aktivit v Kazachstánu, což firmě snížilo zisk o 2,4 miliardy dolarů. V Itálii pak ArcelorMittal odepsal 1,4 miliardy dolarů v souvislosti s investicí do ocelárny Acciaierie d'Italia.
Správní rada navrhla zvýšit roční základní dividendu akcionářům na 50 centů na akcii z loňské částky 44 centů na akcii.
ArcelorMittal býval vlastníkem ostravských hutí, v roce 2019 je ale převzala společnost Liberty Steel Group. Majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron ale zůstala společnost Tameh, která je dodavatelem energií pro ostravské hutě. Liberty a Tameh se nyní přou o ceny za dodávky energií, část zaměstnanců Liberty musí být kvůli potížím firmy od loňského prosince doma.
Zdroj: ČTK