US MARKETOtevírá za: 3 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Kosovští Srbové protestovali v Mitrovici proti zavedení eura jako jediné měny

Tisíce kosovských Srbů v pondělí v etnicky rozdělené Mitrovici protestovaly proti vládnímu rozhodnutí používat euro jako jedinou platnou měnu i v oblastech, kde žije srbská menšina. Kosovští Srbové, kteří obývají hlavně severní část Kosova, chtějí nadále používat srbské dináry. Informovaly o tom agentury AP a Reuters, podle nichž byla demonstrace poklidná.

Kosovo, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, používá jednotnou evropskou měnu už více než 20 let, ale jen prozatímně. Země není členem eurozóny ani Evropské unie. Některá území na severu Kosova, kde žijí hlavně etničtí Srbové, používají nadále srbský dinár. Srbsko, které stále považuje Kosovo za součást svého území, používá dináry v převážně Srby obydlených oblastech k vyplácení důchodů, sociální pomoci a mezd v některých srbských institucích, jako jsou nemocnice a školy, napsala agentura Reuters.

Kosovská vláda ovšem zakázala od začátku února bankám a dalším finančním institucím v převážně Srby obývaných oblastech používat dinár a nařídila jim provádět transakce v eurech. Zákaz rozezlil kosovské Srby i Bělehrad. Mezi západními zeměmi vyvolal obavy z eskalace napětí ve vztazích mezi Kosovem a Srbskem. Priština nakonec po výzvách USA a evropských zemí, které volaly po pozastavení rozhodnutí, povolila měsíční přechodné období.

V Srby obývané části Mitrovice však uklidnila málokoho, napsala agentura Reuters. Demonstranti tam mávali srbskými vlajkami a nesli transparenty s nápisy "Evropo, otevři oči" nebo "Celý život jsem pracoval na svůj důchod, nedám ho (kosovskému premiérovi Albinu) Kurtimu". Protestující si stěžovali, že zákaz plateb v dinárech je diskriminační a porušuje práva Srbů v Kosovu. Vyzvali mezinárodní společenství, aby vyvinulo tlak na vládu, aby od kroku ustoupila. Lékař Dragiša Milović prohlásil, že cílem rozhodnutí je "zrušení srbských institucí" v oblastech.

Premiér Kurti podle AP kritiku odmítá a trvá na tom, že nové opatření je zaměřeno na omezení nelegálního toku peněz a "nebrání Srbsku ve finanční pomoci občanům kosovské srbské komunity". "Kosovo nezastavilo dinár, dolar, libru nebo švýcarský frank. Jediná změna od 1. února je, že hotovost nemůže překročit hranice v pytlích, ale měla by přijít přes bankovní účty a měla by být vybrána v eurech," dodal šéf vlády.

Sever Kosova je dějištěm opakovaných nepokojů. Z přibližně 1,8 milionu obyvatel Kosova je asi 90 % etnických Albánců. Několik desítek tisíc Srbů žije převážně právě na severu země.

Zdroj: ČTK

EuroGeopolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa