Inflace na Slovensku v lednu zpomalila na 3,9 procenta, je nejníže od léta 2021
Tempo meziroční míry inflace na Slovensku v lednu zpomalilo na 3,9 procenta z prosincové hodnoty 5,9 procenta. Ceny zboží a služeb tak rostly nejpomaleji od léta roku 2021, oznámil ve čtvrtek místní statistický úřad. Inflace na Slovensku zvolňuje nepřetržitě od loňského března, kdy byla dvouciferná. V Česku meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,3 procenta z prosincové hodnoty 6,9 procenta, inflace je tak nejnižší od března 2021.
Ke zvolnění inflace přispěl hlavně vývoj cen potravin, ale také bydlení a energií, které mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností. Potraviny v lednu meziročně zdražily o 4,9 procenta po prosincovém růstu o 6,3 procenta; před rokem jejich ceny stouply o 28,6 procenta.
Ceny v kategorii bydlení a energie vzrostly v prvním letošním měsíci proti loňsku jen o půl procenta, což bylo nejméně od jara 2021; v prosinci byly meziročně vyšší o 4,6 procenta. Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica vyčlenila peníze na to, aby domácnostem letos energie nezdražily. Slovensko dotovalo ceny elektrické energie a zemního plynu už loni, což vedlo k tomu, že tehdy rodinám zdražily energie po energetické krizi mnohem méně, než by tomu bylo v případě plného promítnutí vývoje na burzách.
"Lednová inflace razantně klesla, velkou část z tohoto poklesu jsme si ovšem koupili přes zastropované ceny energií, což v konečném důsledku dodatečně zatížilo už tak napnutý rozpočet," napsal v komentáři analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš.
Analytici slovenské centrální banky uvedli, že k inflaci přispělo zvýšení spotřebních daní na alkohol a také nárůst sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na alkoholické nápoje podávané v restauracích a pohostinstvích. Tyto změny byly součástí vládního konsolidačního balíčku.
V lednu proti prosinci stouply spotřebitelské cena na Slovensku o 0,7 procenta, zatímco v posledním měsíci loňska meziměsíčně o 0,1 procenta klesly. Vývoj ovlivnilo hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů, zejména s ohledem na sezonní vývoj cen ovoce a zeleniny. Stouply také ceny pohonných hmot. Novoroční výprodeje naopak snížily ceny oděvů a obuvi. Nepatrně v meziměsíčním srovnání klesly také ceny bydlení a energií.
Zdroj: ČTK