Největší africká ekonomika bojuje s měnovou krizí a prudce rostoucí inflací
Nigérie čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí za poslední roky. Údaje Národního statistického úřadu ukázaly, že celkový index spotřebitelských cen (CPI) v lednu meziročně vzrostl na 29,9 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1996. Rostoucí životní náklady a ekonomické potíže vyvolaly o víkendu protesty po celé zemi.
S roční inflací blížící se k hranici 30 % a měnou ve volném pádu, čelí Nigérie jedné ze svých nejhorších ekonomických krizí za poslední roky, což vyvolalo celonárodní pobouření a protesty. Nigerijská naira v pondělí dosáhla nového historického minima vůči americkému dolaru.
Prezident Bola Tinubu v úterý oznámil, že federální vláda plánuje získat alespoň 10 miliard dolarů na posílení devizové likvidity a stabilizaci nairy. Od května 2023, kdy Tinubu nastoupil do úřadu, tamní měna klesla přibližně o 70 %. Země čelí kolabující ekonomice a prezident slíbil řadu reforem zaměřených na její stabilizaci.
Ve snaze napravit sužovanou ekonomiku a přilákat mezinárodní investice sjednotil Tinubu nigerijské četné směnné kurzy a umožnil trhu stanovit nový směnný kurz, čímž měna propadla. V lednu také regulátor trhu změnil způsob výpočtu uzavíracího kurzu měny, což vedlo de facto k další devalvaci. Klesající měna přispěla k negativnímu dopadu vládních reforem, jako je odstranění dotací na plyn, které ztrojnásobily ceny plynu.
"Oslabený směnný kurz by měl zvýšit importovanou inflaci, což zhorší cenové tlaky v Nigérii," uvedl v pátek Pieter Scribante, hlavní politický ekonom z Oxford Economics. Země je největší ekonomikou Afriky a má populaci více než 210 milionů lidí, ale k uspokojení potřeb rychle rostoucí populace silně spoléhá na dovoz.
"Snižování disponibilních příjmů a zhoršující se tlaky na životní náklady by měly zůstat obavami po celý rok 2024, což dále dusí spotřebitelské výdaje a růst soukromého sektoru," dodal Scribante.
Zdroj: CNBC