Společnost Gevorkyan vydává zelené dluhopisy v objemu až 30 milionů EUR
Globální dodavatel a technologický lídr v oboru práškové metalurgie, společnost Gevorkyan, emituje zelené dluhopisy se splatností 5 let a fixním výnosem 7,11 % p. a. Předpokládaný objem emise dosahuje 20 milionů EUR s možností navýšení na 30 milionů EUR. Dluhopisy jsou upisovány formou veřejné nabídky, přičemž budou obchodovány na Burze cenných papírů Praha a potenciálně na Burze cenných papírů v Bratislavě. Dluhopisy budou emitovány v eurech. Lhůta pro upisování těchto dluhopisů běží od 27. února a potrvá do 7. března.
Účelem emise je financování růstu společnosti formou kapitálových výdajů směřujících do projektů s pozitivním environmentálním dopadem a částečné refinancování stávající EUR emise ISIN SK4120014994.
Společnost Gevorkyan má již dlouhou dobu prakticky bezodpadovou výrobou, která pramení přímo z technologie práškové metalurgie, jež je obecně považována za energeticky a materiálově udržitelnější technologii ve srovnání s klasickou metalurgií. Celkový výrobní proces je navržen tak, aby byl prakticky bezodpadový a energeticky efektivní, přičemž využívá elektrickou energii z obnovitelných zdrojů a tím snižuje emise CO2. Provozy a projekty společnosti tak mají pozitivní dopad na dosažení enviromentálních cílů EU v oblasti obnovitelné energie, snižování emisí skleníkových plynů, udržitelného hospodaření s vodou a ochrany vodních zdrojů a prostřednictvím využití odpadu zpět do výroby také přispívají k cílům v oblasti cirkulární ekonomiky.
Zelené dluhopisy společnosti Gevorkyan jsou vydávány v souladu s principy ICMA (Mezinárodní asociace pro kapitálové trhy). Dluhopisy a soulad s těmito standardy byly kladně posouzeny nezávislou stranou, která, jakožto tzv. "Second party opinion provider", mimo jiné zkoumala, zda budou prostředky z dluhopisů využity na projekty se zřejmým environmentálním benefitem. Mezi takové projekty patří například výstavba nové výrobní haly s energetickým certifikátem, výstavba fotovoltaické elektrárny společně s bateriovým úložištěm či investice do technologií PM (práškové metalurgie) a MIM (vstřikování kovů) s nižší spotřebou elektřiny a technických plynů.
Společnost Gevorkyan se emisí zelených dluhopisů přidá do hrstky emitentů zelených dluhopisů na českém a slovenském trhu. Zelené dluhopisy historicky převážně vydávaly větší společnosti, kterými jsou například ČEZ či České dráhy.
Zdroj: Gevorkyan