US MARKETOtevírá za: 12 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Slovensko si podle analytika půjčuje ze zemí eurozóny nejdráž po Itálii

Slovensko si ze všech zemí eurozóny už půjčuje nejdráž po Itálii, investoři hodnotí Bratislavu stále rizikověji a financování dluhu země je nákladnější. ČTK o tom ve středu informoval analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš. Reagoval na výsledky úterního prodeje desetiletých dluhopisů Slovenska v objemu tři miliardy eur při průměrném ročním výnosu 3,78 procenta.

"Už v prosinci jsme upozorňovali, že kvůli nedostatečné konsolidaci a další hrozbě zhoršení ratingu může dojít k růstu rizikové přirážky u našich dluhopisů vůči benchmarkovým německým dluhopisům," uvedl Kočiš. Benchmarkem se zde rozumějí nejkvalitnější dluhopisy, se kterými se ostatní v eurozóně poměřují.

Riziková přirážka slovenských dluhopisů vůči výnosům srovnatelných cenných papírů německé vlády přesáhla 1,3 procentního bodu. V rámci eurozóny si tak dráž půjčuje už jen Itálie, kde přirážka aktuálně činí 1,45 procentního bodu, poznamenal analytik.

Kočiš uvedl, že ještě loni v létě si Slovensko půjčovalo za podobných podmínek jako Španělsko či Portugalsko, kde riziková přirážka teď činí od 0,65 do 0,9 procentního bodu. Ekonom spočítal, že jen u zmíněné emise slovenských dluhopisů by země za deset let ušetřila na úrocích 120 milionů eur, pokud by nadále dokázala financovat svůj dluh podobně jako Španělsko. Zvýšené rizikové přirážky se u Slovenska projevily už dříve, když země prodávala dluhopisy.

"Tyto peníze mohly být použity například při budování silniční infrastruktury, strukturálních reformách, ve zdravotnictví či podpoře důchodců. Zvýšená riziková přirážka dodatečně zatěžuje už tak napnutý státní rozpočet," napsal analytik. Podle něj existuje nezanedbatelná možnost, že po prosincovém snížení ratingu Slovenska, k němuž přistoupila agentura Fitch, ke stejném kroku v příštích měsících přistoupí i další ratingové agentury.

"Na jedné straně je nízká míra konsolidace veřejných financí, což přímo ovlivňuje i jejich dlouhodobou udržitelnost. K tomu se přidává reálné ohrožení, že Slovensko (minimálně dočasně) přijde o zdroje z evropských fondů, respektive o peníze z plánu obnovy, což souvisí s úpravami v trestním zákoníku a s obavami Evropské komise ohledně potenciálního ohrožení vlády práva na Slovensku a zatím neschválenými výdajovými limity," uvedl Kočiš.

Nynější slovenská vláda čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, jež nastoupila do úřadu loni na podzim, tvrdila, že převzala zemi s rozvrácenými státními financemi. Kabinet sice prosadil konsolidační balíček, který zahrnuje hlavně zvyšování některých daní, poplatků a povinných odvodů, současně ale připravuje či už zavedl nové příspěvky a dávky nebo například chystá zvýšení 13. penze pro důchodce.

Slovenský list Denník N ve středu v komentáři napsal, že Česku se v porovnání se Slovenskem rating zlepšuje. "Stav veřejných financí se v obou zemích po pandemii a energetické krizi zhoršil. Zatímco česká vláda loni prosadila balíček opatření, které za dva roky ušetří zhruba šest miliard eur, kabinet Roberta Fica zvýšil výdaje i rozpočtový deficit," uvedl list. Dodal, že před epidemií covidu-19 byl slovenský rozpočet v deficitu během všech 12 let vládnutí kabinetů v čele s Ficovou stranou Směr-sociální demokracie, zatímco český rozpočet byl před pandemií v přebytku.

Zdroj: ČTK

EkonomikaEurozónaPůjčkySlovenskoStátní dluhopisy
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa