Ruské reálné mzdy loni stouply o 7,8 procenta, nezaměstnanost je rekordně nízká
Ruské reálné mzdy v roce 2023 stouply o 7,8 procenta. Nezaměstnanost byla v lednu rekordně nízká a ekonomika minulý měsíc meziročně přidala 4,6 procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá z nejnovější sady zveřejněných statistik. Ruská ekonomika se v loňském roce prudce odrazila od propadu v roce 2022. Její růst je ale do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice pro válku na Ukrajině, což maskuje problémy, které brání zlepšení životní úrovně Rusů, napsala agentura Reuters. Zemi čekají v polovině března prezidentské volby, ve kterých bude usilovat o znovuzvolení dosavadní vládce Kremlu Vladimir Putin.
Mzdy jsou v Rusku, kde roky vysoké inflace snížily kupní sílu občanů, citlivým tématem. Reálné mzdy jsou upravovány o inflaci a vykazují se s měsíčním zpožděním.
Maloobchodní tržby, které jsou klíčovým ukazatelem spotřebitelské poptávky, se v lednu meziročně zvýšily o 9,1 procenta, což překonalo očekávání analytiků. Ti předpokládali nárůst o 7,8 procenta.
Centrální banka v úterý uvedla, že spotřebitelská poptávka zůstává vysoká a teprve začíná reagovat na přísnou měnovou politiku. Úrokové sazby se v Rusku pohybují na úrovni 16 procent.
Meziroční růst spotřebitelských cen k 26. únoru činil 7,58 procenta. Nezaměstnanost se v lednu snížila na rekordně nízkou úroveň 2,9 procenta, uvedl statistický úřad Rosstat. Nedostatek pracovních sil brzdí produktivitu ekonomiky.
První místopředseda vlády Andrej Bělousov v úterý upozornil na některé ekonomické problémy, kterým Rusko čelí. Varoval, že loňské oživení hrubého domácího produktu není známkou udržitelného hospodářského růstu.
Zdroj: ČTK