Čokoláda je čím dál dražší, poptávka však zatím neklesá
I když je čokoláda čím dál dražší, zatím nevykazuje známky slábnoucí poptávky. Analytici se domnívají, že náklady na hlavní složku pro výrobu čokolády mohou mít prostor pro další zvyšování ceny. Obavy o dodávky kakaa v západní Africe, kde jsou přibližně tři čtvrtiny světové produkce, vyhnaly trh v posledních měsících nahoru. Poněkud překvapivě však historický cenový nárůst zatím nezabrzdil globální poptávku po této komoditě.
Na komoditní burze v New Yorku cena futures na kakao ve středu činila 6 549 USD za tunu. Kontrakt, který minulý měsíc poprvé překonal 6 000 USD, se od začátku roku vyšplhal o více než 57 %. Poněkud překvapivě historický cenový nárůst zatím nezabrzdil globální poptávku.
"Obvykle bychom při podobném vývoji jakékoli zemědělské komodity očekávali destrukci poptávky, když vidíme tyto astronomicky vysoké ceny – ale u kakaa k tomu zatím nedochází," uvedl pro CNBC Paul Joules, komoditní analytik v Rabobank. Ten dále poznamenal, že očekává ve druhé polovině roku přecijenom částečné výpadky poptávky.
Americká čokoládovna Hershey, jeden z největších světových výrobců čokolády, vydala minulý měsíc varování ohledně zisku kvůli prudce rostoucím cenám kakaa.
"Klíčovou otázkou je to, o kolik vyšší ceny kakaa mohou ještě být," řekl Warren Patterson, šéf komoditní strategie v ING. "Ceny by se měly dostat na úroveň, kdy začneme pozorovat výrazný pád poptávky. Něco z toho už vidíme, ale zjevně to nestačí na to, abychom trh vrátili zpět do rovnováhy," upřesnil analytik. Patterson dodal, že dodávky kakaa ze západní Afriky zůstávají mezi účastníky trhu velkým problémem. Odhaduje se, že Pobřeží slonoviny tvoří asi 44 % celosvětové nabídky, zatímco Ghana má podíl zhruba 14 % produkce. "V minulém roce silnější než obvyklé srážky vyvolaly obavy z dopadů, které to bude mít na úrodu. Zvýšily se také případy onemocnění černých lusků. Silné deště rovněž vedly k problémům s doručováním kakaa do přístavů," dodal Patterson.
Sucho související s El Niñem ve velké části jihovýchodní Asie, Indie, Austrálie a částí Afriky vyvolalo v posledních měsících růst cen měkkých komodit, jako je kakao, cukr a káva. Fenomén El Niño je přirozeně se vyskytující klimatický vzorec, ke kterému dochází, když teplota moře ve východním Pacifiku stoupne o 0,5 stupně Celsia nad dlouhodobý průměr. To může vydláždit cestu k dalším bouřím a suchům, což se následně propisuje do cen výše uvedených komodit.
Zdroj: CNBC