Fed podle očekávání ani v březnu sazby nezměnil. Stále ale pro letošek čeká pokles základního úroku nejméně 0,75 procentního bodu
Americká centrální banka na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil už pátou seanci za sebou. Letos ale stále očekává snížení základní sazby o nejméně 0,75 procentního bodu.
V prohlášení Fed uvedl, že inflace zůstává zvýšená. Podle nové prognózy by jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, měla do konce roku 2024 klesnout na 2,6 %. V prosinci centrální banka očekávala pokles na 2,4 %.
Fed nicméně zlepšil výhled růstu ekonomiky USA. Podle aktuální projekce letos HDP stoupne o 2,1 %, v prosinci centrální banka počítala s tím, že ekonomika přidá jen 1,4 %. Míra nezaměstnanosti by měla na konci roku dosáhnout čtyř procent. V únoru míra nezaměstnanosti překvapivě vzrostla na 3,9 % poté, co se v předchozích třech měsících držela na 3,7 %.
Snížení základní úrokové sazby o nejméně 0,75 procentního bodu předpokládá 10 z 19 členů měnového výboru, v prosinci se jich tak vyjádřilo 11.
"Ponechání sazeb na stávající úrovni trh nepřekvapilo. K prvnímu snížení by podle odhadu trhu mohlo dojít se 60% pravděpodobností na červnovém zasedání," uvedl analytik z XTB Tomáš Cverna.
"Data z USA za únor potvrzují, že Fed ještě v boji s inflací nemá vyhráno. Dlouho vyhlížené snižování sazeb se tak opět o trochu vzdaluje. Je otázka, jestli se ho dočkáme ještě v první půlce letošního roku. Čekají nás ještě zasedání v květnu a v červnu, ale i tam je v současnosti největší pravděpodobnost, že Fed se sazbami hýbat nebude," konstatoval analytik z Portu Lukáš Raška.
Tisková konference Jeromea Powella
Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že inflace od dosažení vrcholu značně ochladla. Dodal ovšem, že "je stále příliš vysoká, pokrok v jejím snižování není zaručený a cesta vpřed je nejistá".
Riziko spojené s rozhodnutím o měnové politice má podle něj dvě nepříznivé strany. "Pokud bychom ji uvolnili příliš nebo příliš brzy, mohli bychom být svědky návratu inflace. A pokud ji uvolníme příliš pozdě, mohlo by to zbytečně poškodit zaměstnanost," upozornil Powell.
Komentář expertů z XTB
Fed začal zvyšovat sazby v březnu 2022 a naposledy měnovou politiku utáhl loni v červenci. Základní úroková sazba za tu dobu stoupla o 5,25 procentního bodu, což je považováno za jednu z nejrazantnějších reakcí Fedu na vysokou inflaci.
Zdroj: Fed, ČTK