Britská centrální banka ani na březnovém zasedání sazby nezměnila, naznačila ale jejich budoucí pokles
Britská centrální banka podle očekávání na březnovém měnověpolitickém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 %, maximu za 15 let. Banka se prostřednictvím vysokých úroků snaží dostat pod kontrolu inflaci. Osm z devíti členů měnového výboru hlasovalo pro zachování sazby, jeden se vyslovil pro její snížení o čtvrt procentního bodu. Guvernér Bank of England Andrew Bailey nicméně signalizoval blížící se snížení sazeb.
Bank of England drží základní úrokovou sazbu na 5,25 % od loňského srpna. Předtím ji od prosince 2021 čtrnáctkrát v řadě zvýšila. Guvernér centrální banky Andrew Bailey už dříve zdůraznil, že výpůjční náklady musejí zůstat vysoké delší dobu, aby se eliminovala hrozba, kterou představují inflační tlaky.
"Ještě nejsme v situaci, kdy můžeme úrokové sazby snížit, ale věci se vyvíjejí správným směrem," uvedl Bailey. Podle guvernéra přicházejí další povzbudivé známky poklesu inflace, avšak centrální banka potřebuje mít větší jistotu, že cenové tlaky v ekonomice jsou plně pod kontrolou.
Britský statistický úřad ve středu oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v únoru zpomalil na 3,4 % z lednových 4 %. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od září 2021. Předloni v říjnu se vyšplhala až na 11,1 %, což byla nejvyšší úroveň za více než 40 let.
Úrokové sazby tento týden ponechala beze změny rovněž americká centrální banka. Naopak švýcarská centrální banka svou základní úrokovou sazbu ve čtvrtek překvapivě snížila o čtvrt procentního bodu na 1,50 %. Stala se tak první velkou centrální bankou, která zmírnila dosavadní zpřísněnou měnovou politiku zavedenou ve snaze omezit inflaci.
Zdroj: fxstreet.com, ČTK