US MARKETZavírá za: 4 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Asijská rozvojová banka: Čína zůstane hlavním motorem světového růstu

Čína zůstane i přes své zpomalení největším motorem růstu světové ekonomiky. Ve výročním výhledu Asian Development Outlook to ve čtvrtek uvedla Asijská rozvojová banka (ADB). Očekává, že čínská ekonomika letos vzroste o 4,8 procenta. Čínská vláda si klade za cíl růst hrubého domácího produktu (HDP) o pět procent. Loni čínské HDP stouplo o 5,2 procenta.

"Čína bude zjevně ještě nějakou dobu důležitá. Stále tvoří téměř polovinu HDP v Asii a Tichomoří," řekl hlavní ekonom ADB Albert Park na tiskové konferenci. "Ačkoli její růst zmírňuje a podle našeho očekávání bude nadále zmírňovat i v příštích letech, bude pravděpodobně přispívat ke globálnímu růstu nejvíce ze všech ekonomik na světě," dodal.

I přes pomalejší růst se podle údajů ADB bude Čína v letech 2024 a 2025 podílet na růstu rozvojové Asie 46 procenty. Nyní se Čína podle metriky ADB podílí na světovém HDP 18 procenty a na asijském HDP 48 procenty.

"V regionu roste význam Indie," upozornil Park. ADB očekává, že růst země bude nejvyšší v regionu, letos se zvýší o sedm procent a příští rok o 7,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaČínaIndie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa