Kofola ČeskoSlovensko odhaduje, že jí letos tržby vzrostou o čtvrtinu
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko odhaduje, že jí letos tržby vzrostou oproti loňsku o čtvrtinu. Loni dosáhly 8,69 miliardy korun a byly meziročně o 10,3 % vyšší. Provozní zisk před odpisy (ukazatel EBITDA) společnost plánuje v rozmezí 1,55 a 1,80 miliardy korun. Výroční zpráva Kofoly potvrdila předběžné výsledky za loňský rok zveřejněné v únoru. Ukazatel EBITDA dosáhl loni 1,25 miliardy korun, tedy o 12,9 % více než v roce 2022.
Podle generálního ředitele Jannise Samarase je loňský výsledek hospodaření více než dobrý. "Dosáhli jsme ho díky obrovskému nasazení zaměstnanců a loajalitě zákazníků," uvedl. Loňský rok lze podle Kofoly považovat za úspěšný i přes pokles prodejů a rostoucí náklady na suroviny. Na klíčovém českém a slovenském trhu skupina zaznamenala v prodaných litrech pokles o 8,7 %, tržby jí ale meziročně vzrostly o 10,1 %.
Finanční ředitel skupiny Martin Pisklák uvedl, že v jadranském regionu se při poklesu prodaného objemu o 4,5 % tržby zvýšily o 7,3 % a výsledek EBITDA se zlepšil o téměř 13 %. "Ještě větší radost nám dělají výsledky v našem voňavém pilíři (fresh & herbs), kde rozvíjíme UGO a Leros. Tržby zde narostly o necelých 18 % a EBITDA na dvojnásobek," uvedl Pisklák.
Velmi pozitivní podle něj byl i vývoj v prvních třech měsících letošního roku, které však mívají na celoroční výsledky tradičně nejmenší vliv. "Tržby meziročně vzrostly o 14 %, prodané litry se zvýšily o sedm procent. Ceny energií v současné době klesají, stejně tak ceny cukru, respektive sladidel," uvedl Pisklák.
"Finální výsledky za rok 2023 ukázaly, že relativně nízká EBITDA za čtvrté čtvrtletí byla způsobena především přeceněním opcí v rámci zaměstnaneckého akciového programu a výkonnostními bonusy. Jinak měla Kofola dobrý kvartál, zejména v oblasti čajů, a celkový objemový trend se jednoznačně zlepšil. To potvrzuje i oznámené 14% tempo růstu za první čtvrtletí letošního roku, které je v souladu s výhledem na rok 2024. Ocenění akcií Kofoly se vzhledem k jejímu silnému tržnímu podílu na hlavních trzích a solidnímu výhledu pro rok 2024 zdá být relativně nízké," napsali analytici z České spořitelny.
"Zadlužení bylo na konci minulého roku na 2,28násobku čistého dluhu k EBITDA, kleslo z 2,97násobku ke konci roku 2022. Předpokládáme, že vzhledem k současným akvizicím firmy by mělo vzrůst. Projekce Kofoly je pod hodnotou 3násobku na konci tohoto roku, což je dostatečně pod bankovním kovenantem na úrovni 3,5násobku. Dividenda by měla zůstat na stejné úrovni jako v posledních letech, tedy 13,50 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 4,9 %). O dividendě by se jako tradičně mělo rozhodnout ke konci roku (loni schválena v září, výplata začala v listopadu)," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
Kofola sídlící v Ostravě je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Letos Kofola dokončila koupi většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, která produkuje piva značek Holba, Zubr a Litovel, a 49% podílu ve firmě Mixa Vending, která se zaměřuje na provozování nápojových a jídelních automatů.
Kofola má více než 2 000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.
Zdroj: ČTK, Kofola ČeskoSlovensko