SoftBank chce údajně investovat téměř miliardu dolarů do rozvoje umělé inteligence s využitím čipů Nvidie
Japonský technologický koncern SoftBank chce vyvinout "špičkový" model generativní umělé inteligence specifický pro japonštinu. Podle deníku Nikkei plánuje společnost v příštích dvou letech investovat 960 milionů dolarů do posílení výpočetní techniky.
Trénování velkých jazykových modelů (LLM), jako je například Chat GPT od OpenAI, vyžaduje pokročilé grafické procesory, které SoftBank plánuje zakoupit od amerického čipového giganta Nvidia. V pondělí to uvedl s odvoláním na anonymní zdroje deník Nikkei.
Investice ve výši 150 miliard jenů (960 milionů USD) plánuje SoftBank investovat v letech 2024 až 2025. V loňském roce vynaložila společnost na výpočetní infrastrukturu 20 miliard jenů.
Nejnovější investice je považována za největší svého druhu mezi japonskými společnostmi. Po dokončení poskytne SoftBank podle Nikkei pravděpodobně nejvýkonnější výpočetní kapacity v zemi.
Podle další zprávy Nikkei Asia Japonsko postrádá soukromé společnosti s vysoce výkonnými superpočítači, které jsou potřebné k vybudování LLM. Investice společnosti SoftBank by to mohly změnit a poskytnout Japonsku silného domácího hráče v oblasti generativní umělé inteligence v době, kdy se na trh snaží vstoupit mezinárodní hráči.
Zdroj: CNBC
Aktuality
