US MARKETOtevírá za: 2 h 33 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

NET4GAS, kterou loni koupil stát, se v loňském roce propadla do ztráty 1,7 miliardy Kč

Společnost NET4GAS, kterou v závěru loňského roku koupil státní podnik ČEPS, loni prodělala 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Výrazně v loňském roce klesly i tržby podniku, meziročně o více než 76 % na tři miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy NET4GAS. Hlavní příčinou propadu je podle Ekonomického deníku výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy cestou přes Německo. Podle nynějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu se se ztrátou počítalo už při koupi, do budoucna se předpokládá nárůst přepravy plynu.

NET4GAS provozuje 4 000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu loni v závěru roku koupil státní ČEPS. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma  bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.

Generální ředitel NET4GAS Andreas Rau loňský rok označil jako nejtěžší v historii firmy. "Důvodem je bezprecedentní a dramatická změna v tocích plynu v Evropě, která byla způsobena především válkou na Ukrajině a naprostým kolapsem plateb ze strany našeho hlavního obchodního partnera. Díky našim okamžitým úsporným opatřením a velkému nasazení a podpoře všech zaměstnanců NET4GAS se nám podařilo negativní dopady alespoň do určité míry zmírnit," řekl Rau.

Celková přeprava zemního plynu podle dat společnosti dosáhla v roce 2023 přibližně deset miliard metrů krychlových. Oproti roku 2022 se tak celková přeprava snížila o 20,8 miliardy metrů krychlových. Pokles byl podle Raua způsoben zejména absencí přepravy ruského plynu přes území ČR a dalšími změnami v tocích plynu v Evropě, které jsou geopolitickým důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. Přeprava plynu v tuzemsku se loni meziročně snížila o 0,7 miliardy metrů krychlových na 6,8 miliardy metrů krychlových. V Česku se podle společnosti projevily hlavně nadprůměrné teploty a pokračující úspory odběratelů.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu není loňský výsledek hospodaření vzhledem k poklesu přepravy překvapením, a byl proto započítán už do všech znaleckých posudků, z nichž stát při rozhodování o akvizici NET4GAS vycházel. Aktuální pokles přepravy je podle resortu důsledkem porušování závazků ruského Gazpromu, u něhož v arbitráži chce firma vymáhat 70 miliard Kč. Do budoucna ministerstvo počítá v souvislosti se zvýšenou výrobou elektřiny a tepla z plynu s opětovným nárůstem objemu přepravy.

"Nákup společnosti NET4GAS je dlouhodobá investice motivovaná očekávaným opětovným nárůstem objemu přepravy plynu přes Českou republiku a zároveň a především možností investovat do rozvoje této plynárenské infrastruktury tak, aby odpovídala dalšímu vývoji v oblasti energetiky například z hlediska přizpůsobení na rozvoj vodíku," uvedlo ministerstvo. Společnost podle úřadu ke konci roku 2023 disponovala téměř devíti miliardami korun.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

Analytici ztrátu očekávali, její příčiny podle nich mohou pokračovat

Ztráta v hospodaření NET4GAS není podle analytiků překvapením a dala se očekávat. Upozorňují přitom, že negativní důsledky plynoucí ze zastavení tranzitu ruského plynu mohou pokračovat i v dalších letech. Zároveň ale připomínají, že loňská akvizice měla pro stát především strategický význam.

Negativní ekonomický výsledek provozovatele přepravní soustavy není podle řídícího konzultanta EGÚ Brno Michala Kocůrka překvapivou zprávou. "Společnost byla nejvýrazněji postižena ukončením tranzitu ruského plynu do zemí EU, který ještě v roce 2021 tvořil přibližně tři čtvrtiny přepravovaného plynu," řekl. V současné době je podle něj přepravní infrastruktura využívána téměř výhradně pro zásobování tuzemských odběratelů, přičemž i jejich spotřeba za poslední dva roky klesla přibližně o 30 %.

Analytik z XTB Tomáš Cverna připustil, že se nákup NET4GAS může podle výsledků hospodaření za loňský rok jevit jako špatný krok vlády. "Ta ale při nákupu často argumentovala strategickým významem firmy pro Českou republiku," řekl Cverna. Na výsledky hospodaření podniku se je podle něj potřeba dívat s nadhledem kvůli mimořádné situaci, která nastala v souvislosti s ruským Gazpromem. "Ta se ale jen tak nezlepší," dodal Cverna.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEnergetikaVýsledková sezónaZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika