Západ urychluje svůj vlastní úpadek, píše v komentáři indický analytik
Od předloňského února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, Západ zoufale hledá způsob, jak Moskvu potrestat, aniž by přitom ublížil sám sobě. Většinou se mu to nedaří. Ani bezprecedentní sankce, které západní státy zavedly proti režimu prezidenta Vladimira Putina, ruskou ekonomiku nevykolejily, natož aby přiměly Kreml ke změně jednání. Místo toho se Rusko zaměřilo na válečnou ekonomiku, píše v úterním komentáři v japonském listě The Japan Times indický analytik Brahma Chellaney.
"Rusko teď vyrábí téměř třikrát více munice než státy NATO a také více raket, než kolik jich vyrábělo před začátkem války," upozorňuje analytik.
Velká část západních zemí naopak čelí ekonomické stagnaci, v neposlední řadě kvůli tomu, že přestaly odebírat levné ruské energie a přešly k nákladnějším dodávkám odjinud. Británie je nyní v recesi a eurozóna prakticky neroste už od třetího čtvrtletí roku 2022, kdy prudce vzrostly ceny plynu. To vedlo Evropskou centrální banku k tomu, že začala zvyšovat úrokové sazby, aby zastavila nekontrolovatelnou inflaci. Vyšší ceny pohonných hmot pak přispěly k tomu, že někdejší ekonomická velmoc Německo se změnila v nejhůře fungující ekonomiku ze všech vyspělých zemí.
"Hospodářský růst Evropy není jedinou obětí západních sankcí proti Rusku. Zdá se, že americký dolar - který už před ukrajinskou válkou čelil 'skryté erozi' – ztratil část svého globálního vlivu, a to i na trzích s ropou," píše autor komentáře. "Státy hledají alternativy k dolaru v reakci na rozhodnutí Západu používat finance jako zbraň," dodává.
Mezitím se na rekordní hodnotu vyšplhala cena zlata, k čemuž přispívají rostoucí nákupy ze strany centrálních bank v Číně, Turecku, Indii, Kazachstánu a ve východní Evropě spolu s větší geopolitickou nejistotou. Rozhodnutí Evropské komise zabavit zisky pocházející ze zmrazených aktiv ruské centrální banky tyto trendy ještě zesiluje.
"Vzhledem k ústřednímu postavení centrálních bank v globálním finančním systému byla aktiva centrálních bank vždy považována za posvátná. Ale ruská aktiva - z nichž více než dvě třetiny drží clearingové centrum Euroclear v Bruselu - byla jednostranně zmrazena západními vládami, bez souhlasu Mezinárodního soudního dvora nebo Rady bezpečnosti OSN, jak vyžaduje mezinárodní právo," upozorňuje komentátor.
Teď, když "únava z Ukrajiny" oslabuje západní podporu pro další vojenskou a finanční pomoc, chce Evropská komise začít čerpat nahromaděný roční úrok 3,25 miliardy eur z těch zmrazených aktiv. Podle jejího současného návrhu by většina těchto peněz šla přes Evropský mírový nástroj, který proplácí členským zemím EU náklady vynaložené na to, že posílají zbraně na Ukrajinu. Zbytek jde do centrálního rozpočtu EU, který má být použit na posílení kapacity výroby zbraní na Ukrajině.
"Je ale nepravděpodobné, že by takový krok pomohl zvrátit vývoj ve válce na Ukrajině," píše autor. "Více než zbraně a finanční prostředky Ukrajina potřebuje nové rekruty, aby doplnila řady svých vyčerpaných a zdecimovaných sil. A zde jsou její možnosti omezené, ani drakonické praktiky při odvodech nedokázaly vyrovnat rostoucí nedostatek vojáků," dodává.
Zabavení ruských aktiv by vytvořilo nebezpečný precedens v mezinárodním právu a zasadilo tvrdou ránu důvěryhodnosti Evropy jako bojovníka za světový řád založený na pravidlech. "Ten právní postup, který navrhuje Evropská komise, ve skutečnosti neznamená nic jiného než použití práva jako zbraně. Tak je to jednoduché," píše autor komentáře. Dalo by to podle něj rovněž signál ostatním zemím, že jejich peníze nejsou na Západě v bezpečí, čímž by se ještě více posílila jejich motivace hledat alternativy k západním institucím a měnám.
"Pokud bude tento trend pokračovat, západní arzenál finančních sankcí bude značně oslaben. Rutinní používání sankcí ze strany Západu už teď snižuje jejich dopad. Nejenže západní sankce nezmění chování vlády, která je cílem, ať už jde o Rusko, Írán, Barmu nebo Sýrii; téměř vždy také pomohou obchodním a strategickým zájmům Číny," domnívá se autor komentáře.
Kromě rozšíření mezinárodního používání čínského jüanu vytvořily západní protiruské sankce příležitost pro Čínu, aby si zajistila levnější dodávky ruské ropy, plynu a obilí. Tyto dodávky, přepravované po bezpečných pozemních trasách, by pravděpodobně pokračovaly i v případě války se Západem, což by zmírnilo hlavní zdroj obav Číny ohledně jejího postoje vůči Tchaj-wanu.
Na nefunkčnost sankcí, které západní státy zavedly, aby potrestaly Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, v pondělí podle agentury Reuters upozornil také italský ministr obrany Guido Crosetto. Ten řekl, že ekonomické sankce proti Rusku selhaly, a vyzval proto Západ, aby se více snažil vyjednat s Putinem diplomatické řešení k ukončení války na Ukrajině.
Crosetto italskému deníku Il Messaggero řekl, že Západ se mylně domníval, že jeho sankce mohou ruskou agresi zastavit. Přecenil podle něj i svůj ekonomický vliv ve světě.
Zdroj: ČTK
Aktuality
