Prezidenti Srbska a Číny se dohodli na sdílené budoucnosti svých zemí
Čína a Srbsko, které je kandidátskou zemí na členství v Evropské unii, ve středu v Bělehradě podepsaly asi 30 smluv a memorand a dohodly se na takzvané sdílené budoucnosti. Informovala o tom agentura AP, podle níž ale není jasné, co termín sdílená budoucnost přesně znamená. Další spolupráci v obchodě, vědě, ekologii, kultuře či informačních technologiích obě země podle agentury DPA stvrdily při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Čínský prezident a jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić ve středu po setkání v Bělehradě uvedli, že se dohodli na prohloubení strategického partnerství svých zemí a že "vybudují novou éru společenství se sdílenou budoucností mezi Čínou a Srbskem". Oba také schůzku označili za historickou a hovořili o železně pevném přátelství.
"Srbsko se stalo před osmi lety strategickým partnerem Číny ve střední a východní Evropě a stává se první evropskou zemí, se kterou budeme budovat společenství se sdílenou budoucností," prohlásil čínský prezident. Termín sdílená budoucnost použil už před deseti lety a nejspíše nejde o konkrétní iniciativu, ale jen o zesílenou spolupráci, uvedla AP.
Podle Vučiče je Čína od roku 2020 největším investorem v Srbsku a její investice za poslední desetiletí vzrostly třicetkrát. Vučić připomněl také smlouvu o volném obchodu, kterou Srbsko a Čína podepsaly loni a která by měla začít platit 1. července. Na jejím základě by měla být podle srbského prezidenta do pěti až deseti let zrušena cla na vývoz téměř 95 % výrobků do Číny.
Čína a Srbsko se podle Vučiče také dohodly na vytvoření mezivládního výboru pro technologie, který umožní Srbsku přístup k nejnovějším technologiím, včetně umělé inteligence (AI).
Agentura AP také uvedla, že Čína v posledních letech do Srbska poslala miliardy dolarů v půjčkách a investicích, zejména do infrastruktury a důlního průmyslu. V roce 2016 země podepsaly dohodu o strategickém přátelství a loni smlouvu o volném obchodu. Některé ze srbsko-čínských dohod, například právě ta o volném obchodu, ale podle AP nejsou v souladu se snahou Bělehradu o členství v EU.
Srbsko je podle AP klíčovou zemí v čínské iniciativě nazývané Nová hedvábná stezka. Tímto investičním megaprojektem zejména do silniční, železniční a energetické infrastruktury se Peking snaží zvýšit svůj vliv v Evropě, což ale někteří s obavami kritizují.
Čínského prezidenta vítaly v Bělehradě tisíce lidí, kteří mávali čínskými a srbskými vlajkami a volali "Čína, Srbsko". Po srbské metropoli byly také rozvěšeny čínské vlajky a obrovská čínská vlajka, pod níž byl nápis "Srdečně vítáme naše vážené čínské přátele", visela také u dálnice na příjezdu z letiště. I v noci byla přitom podle čínské televize CGTN osvětlena.
Srbský prezident ve středu mimo jiné zopakoval svůj postoj k Tchaj-wanu. "Máme jasnou a jednoduchou pozici stran čínské územní integrity - ano, Tchaj-wan je Čína," prohlásil k davu lidí, kteří se shromáždili před sídlem vlády, kde se schůzka s jeho čínským protějškem konala. Agentura AFP připomněla, že Čína podporuje naopak Srbsko ohledně Kosova, které Bělehrad i Peking stále považují za součást Srbska.
Čínský prezident je na návštěvě v Evropě poprvé po pěti letech. Ze Srbska, kam přiletěl v úterý z Francie, pokračuje do Maďarska, kde Peking rovněž v posledních letech hojně investuje, mimo jiné do výroby baterií a elektromobilů.
Srbsko a Maďarsko v roce 2014 podepsaly s Pekingem smlouvu o železničním projektu, který má spojit Budapešť, Bělehrad a Skopje s řeckým přístavem Pireus. Přístav, který provozuje čínský státní konglomerát, by se měl stát vstupní branou čínského zboží do střední a východní Evropy, uvedla agentura AP. Projekt ale nabírá zpoždění - vysokorychlostní trať mezi Budapeští a Bělehradem stále není hotová, podle původních plánů měla být přitom dokončena už před několika lety.
Zdroj: ČTK