Čínský vývoz i dovoz se v dubnu vrátily k růstu
Čínský dovoz i vývoz se v dubnu po poklesu v předchozím měsíci vrátily k růstu. To je signálem zlepšení poptávky doma i v zahraničí, které by mohlo podpořit ekonomické oživení země. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil čínský statistický úřad.
Vývoz z Číny se minulý měsíc meziročně zvýšil o 1,5 procenta, což je v souladu s očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters. V březnu vývoz klesl o 7,5 procenta a zaznamenal první pokles od listopadu.
Dovoz pak vzrostl o 8,4 procenta, v březnu se snížil o 1,9 procenta. Analytici čekali zvýšení dovozu jen o 4,8 procenta.
Přebytek obchodní bilance Číny se pak zvýšil na 72,35 miliardy USD z březnových 58,55 miliardy USD. Analytici čekali zvýšení přebytku až na 77,5 miliardy USD.
Údaje naznačují, že řada vládních podpůrných opatření z posledních několika měsíců pomáhá stabilizovat křehkou důvěru investorů a spotřebitelů. Čína si pro letošní rok stanovila cíl hospodářského růstu přibližně pět procent. Podle mnoha analytiků však bude bez výraznějších stimulů obtížné tento cíl splnit.
"Vývoz byl v letošním roce zatím světlým bodem čínské ekonomiky. Slabá domácí poptávka vedla k deflačním tlakům což zvyšuje konkurenceschopnost čínského vývozu," uvedl hlavní ekonom firmy Pinpoint Asset Management Čang Č'-wej.
Čínští vývozci zažívali loni těžké časy, protože rostoucí úrokové sazby měly negativní dopad na zahraniční poptávku. Vzhledem k tomu, že centrální banka USA a centrální banky dalších vyspělých ekonomik neprojevují naléhavou potřebu snížit náklady na úvěry, mohou mít vývozci opět problémy. Podle analytiků čínští vývozci pokračují ve snižování cen, aby si udrželi odbyt v zahraničí v podmínkách slabé domácí poptávky.
Zdroj: ČTK