Tuzemská inflace v dubnu podle analytiků stoupla, hlavně kvůli pohonným hmotám
Meziroční tuzemská inflace v dubnu zřejmě vzrostla z březnových 2 %, a to až o půl procentního bodu. Ke zvýšení tempa růstu cen přispělo především zdražení pohonných hmot, soudí analytici, které oslovila ČTK. Podle nich ale současný vývoj neznamená oživení inflační vlny z předchozích dvou let. Předpokládají, že se růst spotřebitelských cen dlouhodobě udrží v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB), které je nastaveno mezi jedním a třemi procenty. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o dubnové inflaci v pondělí.
Hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil předpokládá, že se ceny proti březnu zvýšily o 0,4 % a v meziročním vyjádření vzrostly o 2,5 %. "V průběhu dubna oproti předchozímu měsíci zdražovaly pohonné hmoty, které odrážely růst cen ropy na mezinárodním trhu. K tomu se pravděpodobně přidalo sezónní zdražování oděvů a obuvi a také sektor stravování a ubytování, kde jsou stále patrné dozvuky předchozího období zvýšené inflace. Naopak tlumivý efekt by na inflaci měl mít oddíl rekreací a kultury, kde duben patřívá ke slabším měsícům, a také kategorie bydlení," uvedl. Upozornil, že v meziročním srovnání se projevuje i loňský neobvyklý pokles cen, který tak letošní inflaci zvyšuje.
"Podle naší prognózy ovšem v dubnu inflace opět mírně stoupla a dosáhla 2,4 %, a to zejména v důsledku růstu cen pohonných hmot, který je dán nejen rostoucími cenami na světových trzích, ale také slabší korunou. Rovněž pokračoval růst cen v oblasti služeb," uvedli analytici z Raiffeisenbank. "Ceny potravin pravděpodobně pokračovaly v meziročním poklesu, ale poslední údaj o cenách v zemědělském sektoru naznačuje, že tento trend už nemusí trvat příliš dlouho. Pokud by se takový scénář naplnil, inflace by povyskočila blíže k horní hranici tolerančního pásma ČNB," doplnili.
Rovněž analytici z České spořitelny očekávají v dubnu meziroční inflaci 2,4 %. "V příštích měsících by se inflace měla stále pohybovat blízko inflačního cíle, v druhé polovině letošního roku ale může znovu zesílit k třem procentům nebo i lehce nad tuto hladinu. Proinflačními riziky zůstávají vysoký růst cen služeb, slabá koruna, dopady očekávaného ekonomického oživení a růst cen zemědělských výrobců," uvedli.
Zdroj: ČTK
Aktuality

