BMW, JLR a Volkswagen požívaly zakázané díly z Číny, uvádí zpráva amerického Kongresu
Německé automobilky BMW a Volkswagen a také britská Jaguar Land Rover (JLR) používaly součástky vyrobené dodavatelem, který je na seznamu firem zakázaných kvůli vazbám na nucenou práci v Číně. Uvádí to zpráva amerického Kongresu, na kterou upozornil server zpravodajské televize BBC.
Podle zprávy pracovníků úřadu předsedy finančního výboru Senátu Rona Wydena se do Spojených států dovezlo nejméně 8 000 vozů BMW Mini Cooper se součástkami od zakázané čínské firmy Sichuan Jingweida Technology Group (JWD). Automobilka JLR pak dovážela náhradní díly s komponenty od JWD poté, co byla čínská firma zařazena na seznam zakázaných podniků.
Wyden rovněž vyzval americkou agenturu pro cla a ochranu hranic, aby posílila prosazování právních předpisů a zasáhla proti společnostem, které "podporují hanebné využívání nucené práce v Číně".
JLR stanici BBC sdělila, že bere otázky lidských práv a nucené práce vážně a že má aktivní program ochrany lidských práv a opatření proti otroctví. Nyní podle svých slov identifikuje a likviduje zásoby se součástkou od zakázané firmy JWD po celém světě. BMW a Volkswagen na žádost o komentář bezprostředně nereagovaly.
V únoru Volkswagen uvedl, že americké úřady zadržely tisíce jeho vozidel, včetně vozů Porsche a Bentley, protože v nich byla součástka, která porušovala zákony proti nucené práci. Volkswagen podle sdělení o problému dobrovolně informoval celní úřady.
Americký úřad schválil zákon o prevenci nucené práce Ujgurů (UFLPA) v roce 2021. Cílem je zabránit dovozu zboží z čínského regionu Sin-ťiang, o kterém se předpokládá, že bylo vyrobeno lidmi z ujgurské menšiny za podmínek nucené práce. Společnost JWD byla na seznam subjektů UFLPA zařazena v prosinci 2023. Zařazení na seznam znamená, že se předpokládá, že její výrobky byly vyrobeny za využití nucené práce.
Čína je obviňována, že v Sin-ťiangu v posledních letech zadržuje více než jeden milionů Ujgurů proti jejich vůli. Čínské úřady veškerá obvinění z porušování lidských práv v Sin-ťiangu odmítají.
Zdroj: ČTK