Měď vystoupala k rekordním výšinám, vzhůru zamířila také platina
"Rok kovů" nabírá na obrátkách. Stačí se podívat na oblíbené kovy analytiků Saxo Bank: zlato, stříbro, měď a teď už i platina vykazují výrazné posílení. A i když po březnovém a dubnovém růstu cen dochází u zlata ke konsolidaci, měď se po krátké pauze, k níž došlo počátkem měsíce, žene výš. Od začátku roku už posílila o víc než 30 % a postupně dosahuje nových rekordních maxim.
Z hlediska fundamentů mluví ve prospěch mědi robustní budoucí poptávka, protože v nadcházejících letech bude tento kov potřeba mimo jiné na výrobu elektromobilů a výstavbu infrastruktury elektrifikačních sítí a datových center pro umělou inteligenci (AI). Stávající těžební společnosti přitom mohou mít problém očekávanou poptávku uspokojit, takže v nadcházejících letech by nebyly překvapením nabídkové deficity. Ceny ale nežene vzhůru jen stávající momentum, ještě posílené nedávným průlomem, ale i uzavírání krátkých pozic, které podporuje další vzestup ceny. Hlavním motorem oživení jsou ceny mědi na newyorské burze.
Platina mezitím prolomila pásmo, v němž se obchodovala celý rok, a zamířila nad 1 015 USD. Investoři tak reagují na zlepšení technických vyhlídek a očekáváný růst nabídkového deficitu v tomto i příštím roce. Světová investiční rada pro platinu (World Platinum Investment Council, WPIC) ve svých čtvrtletních výhledech vydaných minulé pondělí, píše: "V prvním čtvrtletí roku 2024 zaznamenal trh s platinou deficit 369 tisíc trojských uncí a na celý letošní rok se předpovídá deficit 476 tisíc trojských uncí. Už v loňském roce přitom činil deficit 851 tisíc trojských uncí." Platina se ale už nějakou dobu nemohla z výše uvedeného pásma vymanit, takže se čisté pozice držené investičními fondy pohybovaly kolem nuly. Nyní tedy možná díky spekulantům získá jisté vzestupné momentum.
Zásoby mědi monitorované burzou Shanghai Futures Exchange se v poslední době zvýšily na 300 000 tun. Takové úrovně dosahovaly naposledy před čtyřmi lety, kdy se propadla poptávka během pandemie. Navíc zmizela i prémie, kterou byli dovozci ochotní platit za měď na LME, což je dalším důkazem, že za posilováním stály londýnská a newyorská burza - nikoli Čína jako největší světový spotřebitel. Tak obrovský propad spreadu jsme nezažili od globální finanční krize v roce 2008.
Zdroj: Saxo Bank