Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla díky sezónním vlivům na 3,6 procenta, volných míst ubylo
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,6 %, v dubnu byla o 0,1 procentního bodu vyšší. Pokles způsobil hlavně rozjezd dalších sezónních prací a nástup turistické sezóny. Úřady práce evidovaly ke konci května 274 322 uchazečů o práci, meziměsíčně o 5 756 méně. Volných pracovních míst je dále méně než zájemců o práci, proti předchozímu měsíci jich ubylo o 1 529 na 266 517. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR.
Loni v květnu byla nezaměstnanost nižší, a to 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 253 893 lidí a volných míst bylo 285 692.
Nezaměstnanost oproti dubnu klesla ve všech 14 krajích a v 70 ze 77 okresů Česka. Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu v Ústeckém kraji, kde činila 5,9 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze a na Vysočině - 2,7 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,1 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí.
Květnová míra nezaměstnanosti z velké části klesla kvůli pokračujícímu nástupu sezónních prací ve stavebnictví a začínající turistické sezóně. Počet volných míst podle Úřadu práce ČR stagnuje, na jedno volné místo připadá zhruba jeden uchazeč, největší poptávka je po řidičích a po obsluze strojů. Největší přetlak na pracovním trhu je na Karvinsku s 10,1 uchazeče na jednu pozici. Nejvyšší poptávku po nových zaměstnancích zaznamenala Praha, kde je 80 468 volných míst.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v květnu 251 314.
Podle statistik roste podíl uchazečů, kteří hledají práci déle než 12 měsíců. Proti loňsku výrazně vzrostl počet rekvalifikací. "Letos nastoupilo na rekvalifikace 17 019 lidí, přičemž ke konci května se jich účastnilo 4 689, což je meziročně nárůst o 83 procenta," uvedl ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 do konce letošního dubna získalo v Česku práci 425 902 Ukrajinců, kteří dostali dočasnou ochranu, zhruba 67 procent jsou ženy. Někteří uprchlíci se mezitím již vrátili do vlasti nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci května jich na území ČR pracovalo 121 247, nejvíce ve Středočeském kraji. Nejčastěji pracovali jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě, dále také jako obsluha strojů a zařízení. "V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které tolik potřebovali," uvedl Úřad práce ČR.
Analytici pokles nezaměstnanosti čekali, vidí za ním sezónní faktory
Květnový pokles nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta je očekávaný, stojí za ním sezónní faktory. Shodují se na tom analytici. Upozorňují, že proti loňsku se podíl nezaměstnaných osob mírně zvýšil, trh práce ale stále zůstává napjatý a firmám se nedostává zaměstnanců. Za celý letošní rok očekávají průměrnou nezaměstnanost 3,7 procenta po loňských 3,6 procenta.
"Opětovný pokles míry nezaměstnanosti lze přičíst především zvýšené poptávce po pracovních silách před začátkem letní sezóny. Firmy chtějí nabrat nové zaměstnance před prázdninami, během nichž není na nábory z důvodu dovolených prostor ani čas. Rovněž je poptávka po sezónních pracovnících, přestože ekonomická situace způsobila, že firmy je nenabírají s takovým předstihem jako v minulých letech," uvedl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. "Dalším faktorem souvisejícím s poklesem míry nezaměstnanosti je jarní navyšování mezd, což přispělo k menší ochotě zaměstnanců měnit zaměstnavatele," dodal.
"Květnový pokles míry nezaměstnanosti je v Česku standardní jev související s pokračujícím náběhem sezónních prací. Aktuální snížení o 0,1 procentního bodu je ovšem přesto o něco slabší, než na co jsme byli zvyklí před rokem 2020, kdy příchodem pandemie odstartovala série negativních ekonomických šoků. Lze tedy konstatovat, že český trh práce je mírně chladnější, než byl tehdy, ovšem stále jej lze bez okolků charakterizovat jako napjatý," uvedl hladní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Na mírné meziroční zvýšení nezaměstnanosti upozornil i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. "Tuzemský trh práce je sice nadále ve stavu, kdy řada zaměstnavatelů má problém najít vhodné zaměstnance. Určité známky ochlazování v posledních čtvrtletích však patrné jsou a tento vývoj bude pravděpodobně pokračovat po zbytek letošního roku. Pokles podílu nezaměstnaných osob v letošním roce od března do května patřil mimo pandemické roky mezi nejnižší od roku 2009," řekl.
Ekonom Deloitte Václav Franče si všímá, že firmy stále mají problém se získáváním zaměstnanců. "Na jedno volné pracovní místo připadá 1,03 nezaměstnaného. Nicméně dosažitelných nezaměstnaných je méně než volných pracovních míst," uvedl.
V dalších měsících analytici nečekají zvyšování nezaměstnanosti. "Ani ve zbytku letošního nepředpokládáme, že by se nezaměstnanost stala problematickou. Reálné mzdy sice po dlouhých dvou a čtvrt letech opět meziročně rostou, ovšem ziskové marže ve firemním sektoru zůstávají na historické poměry zvýšené a minimálně v sektoru služeb je již na dohled i zlepšení ekonomické situace. Podniky tedy podle nás růst mezd bez větších problémů snesou a o pracovní sílu se budou přetahovat i nadále," řekl Hradil.
Zdroj: ČTK