Podívá se česká měna zpět nad 25 korun za euro?
Kurz koruny je v tomto týdnu pod výprodejním tlakem. Proti euru krátce oslabil nad 24,90 a proti dolaru nad 23,20. Za oslabením domácí měny vidí společnost Roklen24 přecenění krátkých korunových sazeb, které vyvolaly komentáře z České národní banky. Může se kurz dostat zpět nad 25 korun za euro?
Z hlediska technické analýzy je hranice 25 korun za euro zajímavou rezistencí, u které by se kurz s velkou pravděpodobností na chvíli zastavil. Otázkou je, zda z fundamentálního hlediska najdeme dostatečné faktory, které by domácí měně pomohly oslabit o ještě zhruba dvanáct haléřů chybějících k dosažení sledované úrovně.
Domácí kalendář je ve zbytku týdne prázdný. Pozornost se soustředí především na červnovém zasedání ČNB, které se koná příští týden. A právě komentáře členů bankovní rady ČNB vnesly do kurzu koruny pozorovanou nejistotu posledních dní. Víme, že úroky tento měsíc dále klesnou. Trh po překvapení směrem vzhůru u dubnové inflace a u mezd za první čtvrtletí pracoval s verzí snížení tempa snižování úroků z dosavadních 50 bodů na 25. Tato varianta už však není až tak přesvědčivá, jako byla v době zhruba před měsícem. Stalo se tak nejen díky nad očekávání nižší květnové inflaci a indexu cen výrobců, ale i vinou opatrných komentářů centrálních bankéřů. Ať už šlo o guvernéra Michla či o viceguvernérku Zamrazilou a viceguvernéra Fraita, od všech zazněla nejistota ohledně případné úpravy směrem k menší změně úroků.
Pro snížení sazeb o 50 bodů hovoří poslední výsledky inflace, cen výrobců a oproti prognóze stále silnější koruna. Stejně tak i fakt, že sazby na 5,25 % při meziroční inflaci 2,6 % jsou dostatečně restriktivní, a ani další snížení úroků o půl procentního bodu by podle analytiků společnosti Roklen24 nepřineslo náhlé oživení proinflačních tlaků.
Ve prospěch snížení úroků o čtvrt procentního bodu můžeme uvést již zmiňované mzdy, perzistentní inflaci služeb, vyšší zahraniční sazby po delší dobu, a nakonec i rétoriku, která zazněla už na květnovém zasedání ČNB, z níž vycházela jasná opatrnost s posunem sazeb na nižší úrovně právě z důvodu převládajících proinflačních rizik. Roklen24 se tak o něco více přiklání k variantě snížení úroků o čtvrt procentního bodu.
Zdroj: Roklen24