Průzkum STEM a KPMG: Ekonomická situace tuzemských domácností se druhý rok po sobě zlepšuje
Ekonomická situace domácností v ČR se druhý rok po sobě zlepšuje. Za poslední rok klesl podíl lidí, kteří očekávají zhoršení své finanční situace. Naopak přibylo těch, kteří zvládli spořit. Přesto si víc než polovina Čechů a Češek myslí, že se stav v zemi vyvíjí nesprávným směrem. Ukázal to průzkum agentury STEM a poradenské společnosti KPMG. Výsledky ve čvrtek na tiskové konferenci představili šéf STEM Martin Buchtík a analytik KPMG Adam Páleníček. Podle Buchtíka se ekonomická situace lidí stane hlavním předvolebním tématem.
"Vidíme, že nálada společnosti je setrvale blbá a pravděpodobně se nebude v příštím roce lepšit, což není dáno ekonomickou situací. Ta se bude zlepšovat a propisovat i do reálných mezd," uvedl Buchtík.
Stav popisuje index finanční situace domácností. Sleduje jejich schopnost vyjít s příjmem. Srovnává i kondici před rokem a očekávání za rok. Základ je hodnota 100 bodů pro letošní květen. Loni index dosahoval 93 bodů. Největší propad domácnosti zažívaly v roce 2010, kdy hodnocení spadlo na 72 bodů. Naopak nejlepší byla situace před covidem v roce 2020, a to na 116 bodech. Od roku 1993 se index nad stovku dostal jen v letech 2016 až 2021, tedy v době hospodářské konjunktury do covidové epidemie.
Páleníček uvedl, že s pomocí indexu se dá dobře odhadovat, jak se ekonomika bude v příštích letech vyvíjet. Podle analytika je země z nejhoršího venku, lidé hodnotí situaci lépe než před rokem a očekávají, že se za rok budou mít lépe. "Věříme, že jsme zpět na růstové trajektorii a čeká nás snad období delšího růstu jako před rokem 2019. Bohužel částečná skepse ohledně vývoje ČR přetrvává. Ale my jsme prostě přišli o pět let, které musíme dohnat," uvedl analytik. Podotkl, že reálné příjmy lidí, které klesly kvůli vysoké inflaci z minulých let, se na předcovidovou úroveň dostanou až v roce 2026 či 2027.
I přes ekonomické oživování si 53 procent lidí myslí, že se situace v Česku vyvíjí nesprávným směrem. Správný směr vidí 15 procent dotázaných.
Velmi obtížně s příjmem vychází zhruba 18 procent lidí a čtvrtina spíš obtížně. Celkem 44 procent lidí si myslí, že se za poslední rok jejich situace zhoršila. Zlepšení pozoruje 18 procent dotázaných. Necelá třetina respondentů míní, že na tom budou za rok hůř. Před rokem to byly víc než dvě pětiny. Naopak zlepšení očekává 22 procent lidí. O zhoršení mluví nejčastěji lidé nad 60 let.
Podle Buchtíka se zvolna obnovuje i schopnost Čechů a Češek spořit. Za poslední tři měsíce se podařilo odložit část peněz bezmála polovině lidí. Loni jich bylo 44 procent. Celkem 57 procent lidí si myslí, že jejich domácnost je poměrně dobře zajištěná. Loni to bylo 53 procent. Osm procent domácností se ale cítí jako hodně chudé. To je ve srovnání s dobou před covidem dvojnásobek.
Podle Buchtíka se ekonomická situace stane předvolebním tématem a kritici vlády budou posilovat přesvědčení, že stav není dobrý. "Permanentní kampaň odstartuje před krajskými volbami a bude provázet celý rok. Neumožní společnosti říct si, že situace je lepší. Vidění světa se bude rozdělovat podle toho, jaké máte preference. Dva tábory budou situaci interpretovat jinak," uvedl Buchtík. Podle Páleníčka jeden tábor bude poukazovat na to, že Česko je z nejhoršího venku a země se vrátila k růstu, druhý tábor bude naopak opakovat, že země ztratila pět let.
Zdroj: ČTK