Řecko se stalo první zemí EU, která vrátila šestidenní pracovní týden
Nařízení, které vstoupilo v platnost 1. července, jde proti celosvětovému trendu společností zkoumajících, zda přijmout kratší pracovní týden. Propodnikatelská vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise údajně uvedla, že opatření je "jak přátelské k pracovníkům, tak hluboce orientované na růst". Odbory a političtí analytici krok ostře kritizují.
Změna znamená, že tradiční 40hodinový pracovní týden by se pro některé podniky mohl prodloužit na 48 hodin. Pracovníci v oblasti stravování a cestovního ruchu nejsou do iniciativy šestidenního pracovního týdne zahrnuti.
Giorgos Katsambekis, lektor evropské a mezinárodní politiky na univerzitě v Loughborough ve Spojeném království, popsal zavedení pracovního práva řeckou vládou jako "velký krok zpět" pro pracovní sílu, která již nyní pracuje nejdelší dobu v Evropské unii.
Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pracují v Řecku pracovníci více než v USA, Japonsku a dalších zemích v EU. "Řekové již nyní pracují v Evropě nejdelší dobu týdně. Nyní mohou být nuceni pracovat šestý den po tomto rozhodnutí řecké vlády," uvedl v pondělí John O'Brennan, profesor práva EU z Maynooth University v Irsku prostřednictvím platformy X sociálních médií. "Je to směšné, vzhledem k tomu, že se ve většině civilizovaných zemí přechází na čtyři dny," dodal.
Zpráva zveřejněná think tankem Autonomy začátkem tohoto roku zjistila, že většina společností zapojených do největší světové zkoušky čtyřdenního pracovního týdne učinila tuto politiku trvalou. Všichni konzultovaní projektoví manažeři a generální ředitelé společností zapojených do studie uvedli, že čtyřdenní pracovní týden měl pozitivní dopad na jejich organizaci, přičemž více než polovina označila dopad jako velmi pozitivní.
Zdroj: CNBC