Mluvčí MMF mírní volání po rychlém snížení úrokových sazeb v USA
Americká centrální banka je podle mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) v dobré pozici na to, aby snížila základní úrokovou sazbu do konce letošního roku. Zároveň by ale centrální bankéři měli být nadále opatrní. Mluvčí MMF Julie Kozacková to řekla novinářům na tiskové konferenci. Reagovala tím na čtvrteční data o červnovém vývoji inflace v USA, která byla příznivější, než se čekalo.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červnu proti předchozímu měsíci poprvé za čtyři roky klesly, a to o 0,1 %, což posílilo spekulace, že by Fed mohl sazby snížit už v září, a ne až v prosinci, jak se dosud předpokládalo.
"Podporujeme opatrný a na datech založený přístup Fedu. Očekáváme, že bude schopen snížit sazby ještě letos, a toto hodnocení nadále platí," řekla Kozacková.
Podle Kozackové navíc hýbání s úrokovými sazbami není jediné opatření, na které by se měly Spojené státy zaměřit. "Rozpočtový deficit je velmi vysoký. Protože je ekonomika dostatečně silná, je nejvyšší čas učinit kroky k jednoznačnému snížení poměru zadlužení k hrubému domácímu produktu. A to bude vyžadovat široký soubor opatření ve fiskální politice," dodala.
MMF aktuálně odhaduje, že čisté úrokové platby z federálního dluhu USA dosáhnou v tomto fiskálním roce, což je do konce září, 3,2 % HDP. To je více než 2,4 % ve fiskálním roce 2023. Tento poměr zůstane zvýšený i ve střednědobém horizontu kvůli vyšším deficitům a úrovni dluhu, doplnila Kozacková.
Předseda Fedu Jerome Powell tento týden v Senátu zdůraznil, že inflace není jediným rizikem, kterému centrální bankéři čelí. Fed se obává i rizik pro trh práce a ekonomiku, pokud by sazby zůstaly příliš dlouho na vysoké úrovni. Snížení sazeb příliš pozdě nebo příliš málo by podle něj mohlo oslabit ekonomickou aktivitu a zaměstnanost.
V minulosti Powell a další centrální bankéři opakovaně zdůrazňovali, že díky silné ekonomice a nízké nezaměstnanosti mohou být při snižování sazeb trpěliví a mohou vyčkat, až bude inflace skutečně pod kontrolou. Někteří představitelé Fedu naznačovali, že by snížení sazeb mohlo přijít až v prosinci. S pozitivními ekonomickými daty ale sílí hlasy, že by k tomuto kroku mohli přikročit už v září.
Zdroj: ČTK